• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Firma tužila Nemačku zbog NATO bombi na SRJ

Zemaljski sud u Bonu održao je prvi pretres po tužbi francuskog transportnog preduzeća Tua (Touax SA) koje traži od SR Nemačke odštetu zbog gubitaka nastalih tokom intervencije NATO u Jugoslaviji 1999. godine.

Zemaljski sud u Bonu održao je prvi pretres po tužbi francuskog transportnog preduzeća Tua (Touax SA) koje traži od SR Nemačke odštetu zbog gubitaka nastalih tokom intervencije NATO u Jugoslaviji 1999. godine.

Kako je dopisniku Bete izjavio portparol suda, ustanovljeno je da postoje izvesni proceduralni problemi, pa dve strane imaju na raspolaganju još nekoliko nedelja da dostave potreban materijal u pisanoj formi. Sud u Bonu će, kako je saopšteno, odluku potom doneti 6. novembra. Francusko preduzeće je tužbu podnelo još 2004. godine.

Francuska firma (zajedno sa rumunskom ispostavom) od nemačke države traži oko milion evra kao odštetu za gubitke koje je pretrpela, jer je saobraćaj Dunavom dugo bio onemogućen zbog mostova srušenih kod Novog Sada tokom bombardovanja Jugoslavije. Zbog toga, 24 broda preduzeća Tua nisu mogla da se koriste, ili su se koristila samo ograničeno, čime su nastali gubici.

Slične tužbe je francusko transportno preduzeće, prema navodima advokata koji ga zastupaju, podnelo i protiv Francuske i Belgije.

U obrazloženju tužbe je navedeno da se ona protiv SR Nemačke podnosi zato što je na strani NATO učestvovala u intervenciji protiv Jugoslavije. Ukazano je i da je napad na Srbiju otpočeo bez mandata Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN). Francusko preduzeće smatra da za štetu nastalu u "ilegalnim ratnim dejstvima u inostranstvu odgovornost snose zajedno sve države koje su u njima učestvovale".

Zemaljski sud u Bonu i Viši zemaljski sud u Kelnu su prošle godine, i posle više žalbi, konačno odbacili tužbu gradjana Varvarina koji su od Nemačke tražili odštetu za štetu koju su pretrpeli tokom NATO intervencije. U napadu na most na Moravi kod Varvarina 30. maja 1999. poginulo je 10 i ranjeno 17 osoba.

Odluka prema kojoj Nemačka nije dužna da plati odštetu obrazložena je tada ocenom da "ni u medjunarodnom pravu ni u nemačkom nacionalnom pravu nema pravne osnove na kojoj bi se izašlo u susret ovakvim zahtevima", te da se kao subjekti medjunarodnog prava mogu pojaviti samo države, ali ne i pojedinci sa odštetnim zahtevima.

Nemačka vlada je povodom "varvarinskog procesa" iznela svoje vidjenje prema kojem je intervencija NATO bila u skladu sa medjunarodnim konvencijama i ukazala da medjunarodno pravo ne dopušta pojedinačnim žrtvama da traže odštetu od učesnika u vojnom sukobu, već je poravnanje eventualne ratne štete moguće samo izmedju država.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image