• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SAD traže hitnu sednicu SB o Darfuru

Sjedinjene Američke Države zatražile su hitno zasedanje Saveta bezbednosti UN, nakon što je u sedište svetske organizacije dospelo pismo sudanskog lidera Omara el Bašira, kojim se odbacuje rasporedjivanje mirovnih trupa u provinciji Darfur gde se žrtve već broje stotinama hiljada.

Sjedinjene Američke Države zatražile su hitno zasedanje Saveta bezbednosti UN, nakon što je u sedište svetske organizacije dospelo pismo sudanskog lidera Omara el Bašira, kojim se odbacuje rasporedjivanje mirovnih trupa u provinciji Darfur gde se žrtve već broje stotinama hiljada.

Predsedavajući Saveta bezbednosti za oktobar, japanski ambašador Kenzo Ošima rekao je da jezik koji je vlada u Kartumu upotrebila predstavlja "uvredu" za svetsku organizaciju, ali da se SB koncentrisao na uspostavljanje mira.

Sudan je, kako je saopšteno u Ist riveru, saopštio da bi rasporedjivanje oko 20.000 plavih šlemova u toj državi bilo protumačeno kao neprijateljski akt, ne dozvoljavajući UN da preuzmu kontrolu provincije Darfur iz ruku mirotvoraca Afričke unije.

Oko 7.000 afričkih mirotvoraca rasporedjeno je u provinciji Darfur, kako bi koliko-toliko sprečili užasne talase nasilja koje potresaju taj region već tri godine. Slabo naoružani i malobrojni, oni ne predstavljaju ozbiljnu prepreku brutalnom divljanju pobunjeničkih grupa.

Anan: Darfur na ivici katastrofe

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Anan izvestio je Savet bezbednosti UN u Njujorku da se situacija u sudanskoj provinciji Darfur iskomplikovala do mere da su buduće humanitarne aktivnosti pod velikim znakom pitanja.

"Umesto pomirenja i izgradnje medjusobnog poverenja svedoci smo sve goreg nasilja i polarizacija, Ovaj region se, još jednom, nalazi na ivici katastrofe", naveo je odlazeći generalni sekretar UN.

Anan je, u izveštaju Savetu bezbednosti, naveo da se od maja kada je potpisano primirje, stanje u zapadnoj provinciji najprostranije afričke države neprestano pogoršava, te da dogovor o prekidu vatre krše bezmalo sve strane.

U gradjanskom ratu koji traje već tri godine, prema sveže objavljenim podacima UN poginulo je više od 400.000 ljudi, dok je najmanje dva miliona proterano iz domova.

Humanitarne organizacije smatraju da je izbeglički logor u Greidi, gde živi nekih 130.000 izbeglica, trenutno najugroženije područje u provinciji Darfur, upozoravajući da su prethodnih dana sukobi rivalskih pobunjeničkih grupa dostigli vrhunac.

U poslednjem u nizu krvavih obračuna pripadnici Pokreta za pravdu i jednakost, koji u maju nisu pristali na primirje, napali su teškom artiljerijom rivalsku Sudansku oslobodilačku vosjku. Tom prilikom poginulo je najmanje 40 osoba.

UN su, još ranije donele rezoluciju, kojom su otvorena vrata sa uspostavljanje mirovne misije u oblasti Darfur u Sudanu, ali vlasti u Kartumu uporno odbijanju rasporedjivanje 20.000 stranih vojnika, jer smatraju da takav potez medjunarodne zajednice predstavlja uvod u novu kolonizaciju te države.

UN, medjutim, tvrde da je bez pristanka sudanskog predsednika Omara el Bašira jednostavno nemoguće početi rasporedjivanje trupa, pa čak ni 100 posmatrača, ponudjenih kao početni kompromis.
U sukobima snaga lojalnim vlastima i dve pobunjeničke vojske od početka konflikta 2003. godine poginulo je oko 200.000 ljudi, a 2,3 miliona proterano iz domova.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image