• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svet ujedinjen u osudi Severne Koreje

Ceo svet u ponedeljak je zgrožen nukleranom probom koju je izvela Severna Koreja, a osudama tog čina pridružila se i Srbija.

Ceo svet u ponedeljak je zgrožen nukleranom probom koju je izvela Severna Koreja, a osudama tog čina pridružila se i Srbija.

Savet bezbednosti UN (SBUN) oštro je osudio tvrdnju severnokorejskih vlasti da su, uprkos upozorenjima SBUN, izvele nuklearnu probu, i obećao "oštar, brz i jasan odgovor", rekao je predsednik SBUN, ambasador Japana Kenzo Ošima, javljaju agencije.

Ošima je novinarima pročitao deklaraciju u kojoj se od Severne Koreje zahteva da se "uzdrži od drugih proba" i vrati razgovorima sa Kinom, SAD, Japanom, Rusijom i Južnom Korejom.

"Članovi SBUN oštro su osudili" saopštenje Severne Koreje da je izvela nuklearnu probu, naveo je Ošima nakon prvih hitnih konsultacija u SBUN posvećenih severnokorejskoj probi.

Američki ambasador u SBUN Džon Bolton rekao je da su SAD predložile rezoluciju o sankcijama Severnoj Koreji, u skladu sa sedmim poglavljem Povelje UN.

U tom poglavlju, Savetu bezbednosti se daju široka ovlašćenja za akciju, uključujući i vojnu, kako bi suzbile "pretnje miru, narušavanje mira ili činovi agresije".

"Predstavio sam elemente za koje SAD žele da ih razmotre članovi Saveta u rezoluciji o sankcijama na osnovu poglavlja sedam", naveo je Bolton.

Američki ambasador je dodao da niko od članova SBUN nije podržao severnokorejsku nuklearnu probu. "Daleko od toga", rekao je i dodao da su članovi jednoglasno osudili nuklearne testove Severne Koreje.

Evropska unija i NATO takodje su osudili nuklearnu probu, uz ocenu da taj potez Pjongjanga dovodi u opasnost mir u celom svetu.

"Nuklearna proba ozbiljno ugrožava regionalnu stabilnost i predstavlja ozbiljnu pretnju medjunarodnom miru i bezbednosti", istaknuto je u saopštenju finskog predsedništva Evropskom unijom.

EU tesno saradjuje sa medjunarodnom zajednicom kako bi se pronašao "čvrst odgovor na ovaj čin provokacije", dodaje se u saopštenju.

"Unija zahteva od Severne Koreje da saopšti da će se suzdržavati od daljih nuklearnih testiranja, da javno odustane od nuklearnog oružja i da se što pre, bez uslovljavanja, vrati pregovorima šest nacija", poručilo je finsko predsedništvo.

Kina, Rusija, Južna Koreja, SAD i Japan od 2003. godine, sa prekidima, vode sa Severnom Korejom pregovore kako bi privoleli tu zemlju da odustane od nuklearnog programa u zamenu za pomoć i bezbednosne garancije, podsetio je AP.

Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer, takodje je osudio potez Severne Koreje, nazvavši ga "šamarom medjunarodnoj zajednici".

"To je pretnja miru u svetu i zahteva najjaču moguću reakciju medjunarodne zajednice", izjavio je Shefer posle razgovora sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijerom Solanom.

Shefer je zatražio hitan sastanak 16 ambasadora zemalja članica NATO i podvukao da je potez Severne Koreje ukazao na neophodnost da Alijansa još jednom razmotri mogućnost izgradnje sistema odbrane od balističkih raketa.

"To je veoma loša vest za narod Severne Koreje", izjavio je Solana i dodao da vlada u Pjongjangu troši novac na nešo što ne može da koristi, kako je naveo, "narodu koji gladuje".

Visoki predstavnik je ocenio da je nuklearna proba Severne Koreje "protivna svim principima koje branimo".

Solana je odbio da dovede u vezu nuklearnu probu Severne Koreje i odbijanje Irana da ispuni zahteve koje je međunarodna zajednica postavila u vezi sa nuklearnim programom te zemlje.

Putin i Buš telefonom o Pjongjangu

Predsednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Džordž Buš u ponedeljak su u telefonskom razgovoru ocenili da testiranje atomske bombe koje je izvršila Severna Koreja, nanosi štetu režimu neširenja atomskog naoružanja.

"Predsednik Rusije je izrazio posebnu zabrinutost Rusije zbog dejstva Severne Koreje, koja je ispitala nuklearnu bombu neposredno u blizini ruske teritorije", navodi se u saopštenju.

"Predsednici dele mišljenje da demonstrativna akcija Severne Koreje nanosi štetu režimu neširenja naoružanja, i u vezi sa tim smatraju neophodnim da koordinišu dejstva u cilju rešavanja problema",, prenela je pres-služba Kremlja.

Američki predsednik Džordž Buš ocenio je da bi bilo kakva severnokorejska nuklearna proba bila pretnja za mir i bezbednost u svetu i poručio da je neophodna "hitna reakcija" Saveta bezbednosti UN, prenose agencije.

Osudjujući nuklearnu probu kao "neprihvatljivu provokaciju", američki šef države je naveo da je telefonirao liderima Južne Koreje, Kine, Rusije i Japana i da su mu svi preneli da, ukoliko je tačna, akcija Severne Koreje zahteva hitnu reakciju Saveta bezbednosti.

"Još jednom, Severna Koreja je izazvala volju medjunarodne zajednice, i medjunarodna zajednica će odgovoriti", upozorio je Buš.

Prema njegovim rečima, SAD i dalje nastoje da utvrde da je zaista došlo do nuklearne probe, i dodao da i sama mogućnost "predstavlja pretnju za medjunarodni mir i bezbednost".

Srbija osudila nuklearnu probu Severne Koreje

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ocenilo je da nuklearna proba koju je izvršila Severna Koreja predstavlja pretnju svetskom miru.

Kako je saopšteno iz ministarstva, nuklearna proba Severne Koreje je "akt koji ugrožava regionalnu stabilnost i napore medjunarodne zajednice da se spreči širenje nuklearnog oružja u tom delu sveta".

U saopštenju se navodi i da taj akt predstavlja pretnju svetskom miru i bezbednosti i zato zaslužuje osudu čitave medjunarodne zajednice.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image