• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pre godinu dana proglašeni pregovori sa EU

U utorak se navršava godinu dana od kada je u Beogradu proglašen početak pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i Crne Gore Evropskoj uniji. Do sada su održane dve runde pregovora, ali su početkom maja pregovori suspendovani zbog nedovoljne saradnje Beograda sa Haškim tribunalom.

U utorak se navršava godinu dana od kada je u Beogradu proglašen početak pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i Crne Gore Evropskoj uniji. Do sada su održane dve runde pregovora, ali su početkom maja pregovori suspendovani zbog nedovoljne saradnje Beograda sa Haškim tribunalom.

Na poziv EU sredinom ovog meseca glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte trebalo bi da podnese izveštaj o tome da li vlasti Srbije čine sve što mogu da uhapse generala Ratka Mladića i druge optužene. Na osnovu te procene i drugih elemenata, EU će odlučiti da li će obnoviti pregovore sa Srbijom o pridruživanju.

Pre godinu dana početak pregovora, na svečanosti u Palati državne zajednice, objavili su evropski komesar za proširenje Oli Ren, tadašnji predsednik SCG Svetozar Marović, premijeri država članica Vojislav Koštunica i Milo Djukanović, kao i Dejvid Gauen, ambasador Velike Britanije koja je bila predsedavajući EU.

Pregovori su počeli 7. novembra 2005. kada su se u Beogradu sastali pregovarački timovi EU i SCG, predvodjeni direktorom za zapadni Balkan u Generalnom direktoratu za proširenje EU Rajnhardom Pribeom i šefom diplomatije SCG Vukom Draškovićem.

Pregovarački tim Srbije predvodio je bivši potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus, a Crne Gore ministarka za evropske integracije Gordana Djurović.

Pregovori su nastavljeni 5. aprila ove godine, takodje u Beogradu, jer je Evropska komisija procenila da je ostvaren napredak u saradnji SCG sa Haškim tribunalom. Prema oceni učesnika, pregovori su bili uspešni, ali je njihov nastavak uslovljen ostvarenjem pune saradnje Beograda sa Haškim tribunalom.

Evropska komisija odlučila je 3. maja da odloži pregovore o pridruživanju sa SCG, jer vlasti u Beogradu nisu dostigle traženi stepen pune saradnje s Haškim sudom i nisu uhapsile i tom sudu izručile optuženog Ratka Mladića.

Evropski komesar Oli Ren rekao je da je ocena glavne tužiteljke Haškog tribunala Karle del Ponte nepovoljna i da je "razočaravajuće" da Beograd nije bio sposoban da pronadje, uhapsi i prebaci Ratka Mladića u Hag.

Šefovi diplomatija EU podržali su odluku Evropske komisije o otkazivanju pregovora sa SCG, naglasivši da oni mogu biti obnovljeni čim vlasti u Beogradu dostignu punu saradnju s Haškim tribunalom.

Zbog odlaganja pregovora neke opozicione stranke u Srbiji zatražile su ostavku premijera Vojislava Koštunice i vlade. Ostavku je podneo samo potpredsednik vlade Miroljub Labus, koji je bio šef pregovaračkog tima, ali ne i ministri iz stranke G17 plus čiji je Labus bio lider.

Članovi vlade iz redova G17 plus su ostanak u vladi uslovili nastavkom pregovora sa EU do oktobra, a kako do toga nije došlo, oni su 1. oktobra formalno podneli ostavke na funkcije u vladi.

U medjuvremenu, vlada Srbije je 20. jula ove godine usvojila Akcioni plan za okončanje saradnje sa Haškim tribunalom, koji bi trebalo da dovede do lociranja i prebacivanja u Hag optuženika koji su i dalje u bekstvu.

Posle proglašenja nezavisnosti Crne Gore, Savet ministara EU usvojio je 24. jula izmenjeni mandat za pregovore sa Srbijom o sporazumu i stabilizaciji i pridruživanju, kao i novi mandat za pregovore sa Crnom Gorom koji su nastavljeni 26. septembra.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image