Mijailo Mijailović (27), osudjen 2004. godine na doživotnu robiju zbog ubistva švedske ministarke inostranih poslova Ane Lind, izjavio je da je kriv za prošlogodišnji napad na pacijenta u psihijatrijskoj ustanovi gde je privremeno bio na lečenju zbog mentalnih problema.

Mijailović je tokom sudjenja u gradu Sundsval, na severu Švedske, odbijao da odgovara na pitanja, ali je priznao da je napao bolesnika i pristao da mu plati odštetu od 65.000 švedskih kruna (7.000 evra), izjavio je njegov advokat Mikael Nilson, preneo je AP.

Prema optužnici Mijailović, koji je ministarku napao nožem 2003. godine u robnoj kući u Stokholmu, jer su mu "to nalagali glasovi u glavi", septembra prošle godine je metalnom šipkom nasrnuo na jednog pacijenta koji je zadobio frakturu lobanje i ruke, a jedan deo prsta na ruci mu je bio amputiran.

Mijailovićev advokat objasnio je da je napad bio posledica njegovog straha za svoju bezbednost na toj klinici, gde je prebačen privremeno iz zatvora Kumla. Ubrzo nakon napada vraćen je nazad u zatvor.

Sud će presudu Mijailoviću za napad na pacijenta doneti 10. novembra, mada to neće ništa promeniti jer ovaj mladić srpskog porekla već izdržava kaznu doživotnog zatvora zbog ubistva šefa diplomatije.

Na sudjenju za ubistvo Lindove, Mijailović je priznao da je nožem napao ministarku, ali je tvrdio da nije hteo da je ubije.

(Tanjug)