• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica završetka Prvog svetskog rata

Minutom ćutanja i polaganjem venaca na spomenike širom Evrope je obeleženo 88 godina od završetka Prvog svetskog rata i odata pošta poginulim vojnicima u tom ratu.

Minutom ćutanja i polaganjem venaca na spomenike širom Evrope je obeleženo 88 godina od završetka Prvog svetskog rata i odata pošta poginulim vojnicima u tom ratu.

Od 11. novembra 1918. godine, Britanci svake godine na taj dan u 11 sati, kada je potpisano primirje, odaju poštu poginulim vojnicima u Prvom svetskom ratu.

Obeležavanje kraja Prvog svetskog rata predvodi kraljica Elizabeta II koja će ispred novog spomenika vojnicima Novog Zelanda koji su poginuli u tom ratu odati poštu tim hrabrim ljudima.

Kraljica Elizabeta će u nedelju položiti venac na spomenik u Vajtholu koji je posvećen svim britanskim vojnicima poginulim u dosadašnjim ratovima širom sveta.

Antiratni aktivisti su ispred tog spomenika u subotu okupili članove porodica vojnika koji su poginuli u aktuelnom ratu u Iraku i čitanjem imena onih koji su izgubili život poslali anti-ratnu poruku britanskoj javnosti.

Kraj Prvog svetskog rata obeležen je i u Rusiji, Francuskoj, Bugarskoj, Australiji i u Srbiji.

Kraj stradanja obeležen i u Srbiji

Delegacije Srbije i Francuske su, povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu, koje je označilo kapitulaciju Nemačke, minutom ćutanja odale poštu poginulim vojnicima i položile vence na Francuskom groblju u Beogradu.

Uz intoniranje himni dve zemlje i počasne plotune, vence su položili otpravnica poslova francuske ambasade Žaklin Basa Mazoni i vojni izaslanik Tijeri Navrez.

Vence su položili predstavnici Vojske Srbije sa potpukovnikom Duškom Djordjevićem na čelu, a u ime Vlade Srbije Olja Mirković iz Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku i predstavnik Skupštine grada Beograda Djordje Bobić.

Vence su položili i predstavnici Društva prijatelja Francuske, Saveza udruženja ratnika oslobodilačkih ratova Srbije 1912-1918. godine i njihovih potomaka, Udruženje potomaka solunskih ratnika dr Arčibald Rajs, Društvo za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. i Društva za kulturnu saradnju Srbija-Francuska.

Ceremoniji su prisustvovali vojni izaslanici iz 20 zemalja i predstavnici Francuske zajednice u Srbiji, a "Marseljezu" su otpevali učenici francuske škole u Beogradu.

U pojedinačnim grobovima na Francuskom vojnom groblju u Beogradu počivaju 382 francuska vojnika, a u dve zajedničke grobnice pohranjeni su posmrtni ostaci još 82 neidentifikovana vojnika.

Groblje je podignuto 1930. godine prema projektu čuvenog srpskog arhitekte Milutina Borisavljevica, pariskog djaka, koji je doktorirao na Sorboni, a potpuno je restaurirano 2004. zahvaljujući značajnim sredstvima francuske vlade.

Dan primirja 11. novembar 1918. godine slavi se kao datum kada je okončan Prvi svetski rat u kome je poginulo 20 miliona ljudi, a još toliko ranjeno.

Primirje je potpisano u francuskom departmanu Oaz (Oise), kod grada Kompienj (Compiegn) usred šume i u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša.

Nemačku delegaciju je predvodio Matijas Ercberger koga su nemački nacisti ubili kao "izdajnika" u atentatu 1921. godine, a činjenicu da je bio civil, nacisti su potom iskoristili za poricanje da se nemačka vojska ikada predala.

Nemačkoj delegaciji koja je na pregovore stigla s belom zastavom 9. novembra, uoči abdikacije cara Vilhelma II, maršal Foš je postavio neopozive uslove: da predaju 5.000 topova, 25.000 mitraljeza, 1.700 aviona i ratnu flotu.

Nemačkoj armiji je ostavljeno 15 dana da se povuče sa teritorije Alzasa i Lorene i 30 dana da napusti levu obalu Rajne.

Prvobitno je primirje potpisano na 36 dana, ali je redovno obnavljano sve do konačnog zaključenja mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine, koji je za tadašnju Jugoslaviju bio mnogo važniji, zato što su njime prekrojeni ceo balkanski region, centralna i jugoistočna Evropa.

Na Vojno groblje zemalja Komonvelta u Beogradu vence su položili predstavnici ambasada Australije, Velike Britanije, Gane, Kipra, Indije, Poljske, Kanade, počasnog konzulata Šri Lanke, Ministarstva odbrane Srbije, Ministarstva rada, SUBNOR-a i Društva za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova pre 1918. godine.

(MONDO/Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image