• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas je Medjunarodni dan deteta

Svetski dan deteta se obeležava u znak sećanja na 20. novembar 1989, kada je uvojena Konvencija UN o pravima deteta, koja je na jednom mestu pobrojala sva ljudska prava koja su priznata deci kao posebnoj grupi, što je bila novina u medjunarodnom pravu.

Svetski dan deteta se obeležava u znak sećanja na 20. novembar 1989, kada je uvojena Konvencija UN o pravima deteta, koja je na jednom mestu pobrojala sva ljudska prava koja su priznata deci kao posebnoj grupi, što je bila novina u medjunarodnom pravu.

Konvenciji UN o pravima deteta je prethodila Deklaracija o pravima deteta, usvojena u 1959. godine, kao prvi u svetu dokument koji se isključivo i celovito bavio pravima deteta.

Ulaganje u decu je ulaganje u budućnost - čest je slogan akcija UN koje se odnose na dečju populaciju. Medjutim, uprkos konvencijama i deklaracijama, deca danas u najvećem delu planete ostaju žrtve raznih oblika nasilja, oružanih sukoba, trgovine belim robljem, eksploatacije raznih obika, od ilegalnog rada do seksualnog iskorišćavanja...

U 25 najsiromašnijih zemalja sveta dete koje se danas rodi neće navršiti 50 godina, dok će beba rodjena u nekoj razvijenoj i bogatoj zemlji napuniti 78 godina.

Više od 153 miliona dece mladje od pet godina trenutno je na ivici smrti zbog gladi, a svake godine najmanje šest miliona mališana ne dočeka peti rodjendan zbog neuhranjenosti i bolesti izazvanih izgladnjivanjem, podaci su sa sajta UN.

Takva situacija je rezultat činjenice da danas u svetu jedna petina stanovništva živi sa manje od jednog dolara dnevno. Istovremeno, godišnja zarada samo jednog procenta najbogatijih ljudi na svetu jednaka je zaradi 57 odsto najsiromašnijih.

Svakog dana u zemljama u razvoju više od 30.000 dece umre od bolesti koje su se većinom mogle sprečiti ili izlečiti, kao što su dijareja, akutne infekcije respiratornih organa, boginje ili malarija. Ove bolesti su daleko više smrtonosne za decu koja su izgladnela ili neuhranjena.

Istovremeno, najmanje tri miliona dece umre od bolesti izazvanih neispravnom vodom.

I bolesti poput AIDS-a kose decu. Blizu tri miliona dece u svetu, mladje od 14 godina, obolelo je od ove opake bolesti, a na početku trećeg milenijuma je bilo već više od 13 miliona siročadi prepuštenih životnim nedaćama jer im je sida usmrtila jednog ili oba roditelja.

Svake godine još se dogadja da više od 150 miliona devojčica i blizu 80 miliona dečaka širom sveta budu žrtve seksualnog nasilja, dok je (a to su nepotpuni podaci, jer porodice kriju svoje "crne tajne") izmedju 133 i 275 miliona dece svedoci porodičnog nasilja.

(Tanjug)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image