• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SB UN:Ubice Haririja pred medjunarodnim sudom

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija ovlastio je Generalnog sekretara UN Kofi Anana da zaključi sporazum sa libanskom vladom oko osnivanja medjunarodnog tribunala, koji će suditi ubicama premijera te države Refika Haririja.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija ovlastio je Generalnog sekretara UN Kofi Anana da zaključi sporazum sa libanskom vladom oko osnivanja medjunarodnog tribunala, koji će suditi ubicama premijera te države Refika Haririja.

Savet bezbednosti je, istovremeno, oštro osudio ubistvo lidera hrišćana u Libanu Pjera Žemajela, naglašavajući da se radi o očiglednom pokušaju destabilizacije te države.

"Savet bezbednosti osudjuje svaki pokušaj destabilizacije Libana politički motivisanim ubistvima i atentatima", navodi se u saopštenju izdatom nakon zatvorene sednice ovog tela UN.

Ubistvo Žemajela, ranije danas, osudio je i Generalni sekretar UN Kofi Anan, koji je pozvao tamošnje razjedinjene političke frakcije da "sačuvaju jedinstvo" u ovom kritičnom trenutku.

"Žemajel je čvrsto verovao u nezavisni, demokratski i ujedinjeni Liban", navodi se u saopštenju Ananove kancelarije, dodajući da, takvi, neprihvatljivi teroristički akti podrivaju stabilnost Libana.
Iako američki zvaničnici uveliko špekulišu da iza ubistva umerenog lidera libanskih hrišćana stoje Hezbolah i Sirija, nijedna organizacija, do sada, nije preuzela odgovornost za atentat.

Stručnjaci za Bliski Istok na Ist Riveru smatraju da se smrt Pjera Žemajela može lako povezati sa sve izvesnijim početkom sudjenja počiniocima sličnog atentata, u kojem je prošle godine stradao libanski premijer Rafik Hariri.

Vlada u Libanu popucala je po šavovima, pošto je tamošnji premijer Rifat Sinora prihvatio jurisdikciju posebnog medjunarodnog tribunala, koji su UN osnovale kako bi se sudilo ubicama Rafika Haririja, koji se, poput Žemajela, suprotstavljao uplitanju Sirije u libanska pitanja.

Sirija već godinama, uglavnom preko ratobornog ali popularnog Hezbolaha, utiče na politička zbivanja u Libanu, u komplikovanom obračunu sa Izraelom oko budućnosti palestinskih teritorija, ali, pre svega, Golanske visoravni koju je Tel Aviv anektirao posle Jom Kipurskog rata 1973. godine.

Posebna komisija UN koja istražuje ubistvo Rafika Haririja, kako su Tanjugu rekli diplomati u UN, prikupila je dokaze koji nepobitno dokazuju umešanost Sirije u ubistvo libanskog premijera.
Pre desetak dana, predstavnik UN, Gir Pederson uručio je vlastima u Bejrutu nacrt dokumenta, kojim se definiše formiranje suda, koji će procesuirati počinioce prošlogodišnjeg atentata na premijera Haririja.

Libanski premijer Fuad Sinora prihvatio je formiranje "Posebnog tribunala za Liban" , što je izazvalo talas protesta širom države, ali i bukvalnog raspada vlade u Bejrutu.
Okolnosti koje okružuju ubistvo Haririja ispituje posebna komisija UN, na čijem se čelu nalazi Serž Bramerc, koji je još ranije najavio da će sastaviti optužznicu, kojom će budući tribunal bez problema moći da osudi počinioce tog zločina.

Kako navode izvori u UN, istragom je obuhvaćen čitav niz zvaničnika Libana i susedne Sirije, mada vlasti u Damasku uporno odbijaju vezu sa ubistvom premijera Haririja.
Hariri, i još 22 osobe, poginuli su 14. februara 2005. godine, u eksploziji kamiona punog eksploziva u centru Bejruta.

Ubijeni premijer se sve do smrti oštro protivio otvorenom mešanju Sirije u unutrašnja pitanja Libana, posebno otvorenoj podršci, koju je ta država pružala pokretu Hezbolah.

Istraga UN utvrdila je, koliko je do sada objavljeno, da je atentat na Haririja bio vrhunski organizovan, te da su ga izveli profesionalci, sa prethodnim iskustvom u sličnim operacijama.

Prema nacrtu, koji je prethodno prihtavio Savet bezbednosti UN, počiniocima se može suditi za čitav niz dela, uključujući terorizam, ubistvo, zaveru, zločinačko udruživanje, te podsticanje na zločin i skrivanje begunaca.

Takodje, još uvek nije poznato gde će sudjenje biti održano, pošto je libanske vlasti, strahujući od reakcije Hezbolaha, još ranije saopštile da ne žele da tribunal zaseda na njihovoj teritoriji.
UN su, pak, namerne da novoformirani sud smeste u neku od susednih država.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image