• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lekari upozoravaju: Litvinjenko bio "zarazan"

Britanska Agencija za zaštitu zdravlja pozvala je sve osobe koje su 1. novembra bile u hotelu i restoranu u kojima je bio bivši ruski obaveštajac Aleksandar Litvinjenko da kontaktiraju zdravstvenu službu.

Britanska Agencija za zaštitu zdravlja pozvala je sve osobe koje su 1. novembra bile u hotelu i restoranu u kojima je bio bivši ruski obaveštajac Aleksandar Litvinjenko da kontaktiraju zdravstvenu službu.

Litvinjenko, koji je zbog trovanja pre tri nedelje primljen na Univerzitetsku bolnicu u Londonu, preminuo je u četvrtak uveče.

Britanska agencija je navela da su male količine radioaktivne supstance pronadjene u holetu "Milenijum" i u japanskom restoranu "Itsu", gde je 1. novembra bio Litvinjenko.

"Zbog toga tražimo da svako ko je bio u restoranu 'Itsu' ili u baru i restoranu hotela 'Milenijum' 1. novembra da kontaktira zdravstvenu službu... koja će dati savete", navodi se u saopštenju.

Britanska policija otkrila je radioaktivnost "iznad normalnog nivoa" na tri lokacije u Londonu gde je boravio preminuli ruski emigrant i bivši obaveštajac Aleksandar Litvinjenko, saopštio je Skotland jard.
Testovi radioaktivnosti se obavljaju i u dvema londonskim bolnicama gde se Litvinjenko lečio, a biće testirani i svi lekari i medicinsko osoblje koje je dolazilo u kontakt sa njim.

Predstavnik britanske Agencije za zaštitu zdravlja, dr Pat Trup ranije je izjavila da opasnosti za one koji su bili blizu Litvinjenka nema opasnosti, jer zračenje polonijuma 210 koji je otkriven u njegovom organizmu, nije opasno izvan ljudskog tela, s obzirom na to da ne može da probije ljudsku kožu. Dr Trup je takodje rekla da je Litvinenkova smrt "najneobičniji dogadjaj" u Velikoj Britaniji.

Litvinjenko (43) je umro u londonskoj Juniverziti koledž bolnici a lekari su saopštili da njegovu bolest i smrt vezuju za radioaktivni polonijum 210 koji je u velikoj dozi pronadjen u njegovom organizmu.

Uprkos svim nalazima, još uvek je velika misterija kako se sve to dogodilo. Istraga se nastavlja.
Ruski predsednik vladimir Putin odbacio je u Helsinkiju optužbe koje je na izdisaju izrekao Litvinenko da je povezan sa njegovim trovanjem i ocenio da ne postoje dokazi da je smrt bivšeg ruskog obaveštajca bila nasilna.

Bivši ruski obaveštajac optužio je u pismu ruskog predsednika Vladimira Putina da je odgovoran za njegovu smrt, preneo je Litvinenkov prijatelj Aleks Goldfarb. "Možda ste uspeli da ućutkate jednog čoveka... ali to će vas proganjati, gospodine Putin, do kraja života", navodi se u pismu koje je Litvinjenko (41) potpisao pred smrt.

U pismu koje je novinarima pred bolnicom u Londonu, u kojoj je lečen Litvinjenko, pročitao njegov prijatelj Aleks Goldfarb, navodi se da predsednik Rusije Putin nije dostojan svoje funkcije. "Pokazali ste da nemate poštovanja za život, slobodu ili vrednosti civilizacije", navodi se u pismu.

Goldfarb je rekao da je Litvinjenko diktirao pismo u utorak pre nego što je izgubio svest i da ga je potpisao u prisustvu svoje supruge Marine. Litvinenko je umro 48 sati kasnije, u četvrtak uveče. "Neka vam Bog oprosti za ono što činite, ne samo meni, već i našoj voljenoj Rusiji", poručio je Litvinjenko Putinu.

(MONDO)

Rusija: Britanci da istraže smrt

Ruske vlasti i službe bezbednosti negirale su umešanost u smrt bivšeg agenta.

Portparol ruskog predsednika Dmitri Peskov rekao je u Helsinkiju, gde Putin učestvuje na samitu EU-Rusija, da je na vlastima Britanije, u kojoj je Litvinenko živeo od 2000. godine, da istraže njegovu smrt. Peskov nije želeo da kaže da li će ruske vlasti pomoći u istrazi. On je izjavio da je "nečija smrt uvek tragedija".

Litvinenko, koji je bio oštri kritičar ruskog predsednika Vladimira Putina, tvrdio je da se razboleo pošto se u hotelu sastao sa dva Rusa. Bivši obaveštajac istraživao je ubistvo ruske novinarke Ane Politkovske, ubijene u Moskvi 7. oktobra.

Zdravstveno stanje Litvinenka u četvrtak se dramatično pogoršalo, pošto je prethodne noći doživeo i srčani udar i nalazio se na aparatima za održavanje života. Stanje bivšeg agenta se pogoršalo posle tri nedelje lečenja od još nerazjašnjenog trovanja. Litvinenko je ostao potpuno bez kose, oteklo mu je grlo, a oštećeni su mu i nervni i imuni sistem.

Litvinenko, koji je azil u Velikoj Britaniji zatražio 2000. godine, bio je oštar kritičar politike Kremlja i ruske obaveštajne službe. On je koautor knjige objavljene 2002. godine, u kojoj je optužio rusku Federalnu službu bezbednosti (FSB) da je odgovorna za seriju eksplozija bombi 1999. godine u stambenim blokovima u Rusiji kada je nastradalo više od 300 osoba. Ruski zvaničnici su za eksplozije tada optužili čečenske separatiste.

Ruska Federalna obaveštajna služba je odlučno demantovala upletenost u pokušaj ubistva tvrdeći da Litvinenko nije bio osoba zbog koje bi vredelo rizikovati dobre odnose s Britanijom. BBC je citirao neidentifkovani izvor iz bolnice da su u crevima bivšeg obaveštajca pomoću rendgentskih zraka otkrivena tri objekta, ali i dodao da lekari veruju da oni nisu razlog za zabrinutost.

Na dan kada je prvi put osetio mučninu, Litvineko je imao dva sastanka. Ujutro se u jednom londonskom hotelu sastao sa neimenovanim Rusom i Andrejem Logovojem, bivšim kolegom iz obaveštajne službe i telohraniteljem bivšeg ruskog premijera Jegora Gajdara.

Kasnije u toku dana se susreo sa Marijom Skaramelom, italijanskim stručnjakom za bezbednost, s kojim je razgovarao o ubistvu Ane Politkovske, oštre kritičarke politike predsednika Vladimira Putina, ubijene u svojoj zgradi u Moskvi, 7. oktobra.

Skaramela je u utorak novinarima rekao da se sastao s Litvinenkom da bi ragovarao o i-mejlovima koje je dobio, a u kojima se navodi ime ubice Politkovske, kao i spisak osoba čije je ubistvo planirano, medju kojima su i imena njih dvojice.

Litvinenkov prijatelj Aleksandar Goldfarb, koji mu je pomogao da pobegne iz Rusije, rekao je da poseduje fotokopije mejlova, čija sadržina potvrdjuje Skarameline reči, ali je odbio da kaže ko je sastavio dokument, jer bi to, prema njegovim rečima, moglo da ugrozi policijsku istragu. Goldfarb je istakao da Litvinenko smatra da nijedna od navedenih osoba koje je tog dana susreo nije odgovorna za trovanje.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image