• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bugarska i Rumunija zvanično članice EU

Rumunija i Bugarska od ponedeljka su punopravne članice Evropske unije, ali je puni pristup fondovima EU uslovljen daljim sporovodjenjem reformi u tim zemljama.

Rumunija i Bugarska od ponedeljka su punopravne članice Evropske unije, ali je puni pristup fondovima EU uslovljen daljim sporovodjenjem reformi u tim zemljama.

Obe zemlje su zahteve za prijem u članstvo EU podnele 1995. godine, a pregovore su počele u februaru 2000. godine. Sporazum o pristupanju Bugurske i Rumunije Uniji potpisan je 25. aprila 2005. godine na ceremoniji u Luksembrugu.

U završnoj fazi pristupanja dve zemlje bilo je zbog nedovoljnih reformi otvoreno pitanje datuma njihovog prijema, pošto je postojala mogućnost da se prijem odloži za 1. januar 2008. godine, umesto 2007. godine.

Evropska komisija je septembra ipak preporučila prijem Bugarske i Rumunije 1. januara 2007. godine, a na samitu u decembru 2006. godine, šefovi država i vlada zemalja EU i formalno su poželeli doborodošlicu novim članicama.

Preporuku Evropske komisije za prijem 2007. godine pratili su, medjutim, strogi uslovi i mogućnost uvodjenja sankcija u slučaju izostanka daljih reformi, što nije bio slučaj prilikom ranijih proširenja.

Sankcije predvidjaju privremeno isključivanje Bugarske i Rumunije iz evropskih programa i zamrzavanje delova pomoći EU i mogu se uvesti u naredne tri godine od prijema te dve zemlje u EU.

Brisel je, pre svega, zabrinut zbog raširene korupcije, organizovanog kriminala, slabih administrativnih kapaciteta i nedostataka u standardima za prehrambene proizvode.

Poseban problem predstavlja i pitanje koliko su Bugarska i Rumunija u stanju da ispravno upravljaju milijardama evra pomoći iz fondova EU.

Proteklih nekoliko godina, Bugarska i Rumuniju su nastojale da ubrzaju sprovodjenje reformi, u čemu je Bugarska pretekla svog suseda, ubrzavši napore u reformi pravosudja i u borbi protiv korupcije.

Dve nove članice su najsiromašnije medju članicama Unije sa bruto društvenim proizvodom po stanovniku od manje od 4.000 evra godišnje, što je trećina prosečnog BDP-a u EU. Privredni rast u prošloj godini je, medjutim, bio zavidan i iznosio je šest odsto, a dve zemlje su postale privlačne za investicije.

Više članica EU je, medjutim, najavilo da će privremeno ograničiti radnicima iz Bugarske i Rumunije pristup svojim tržištima rada.

S novim proširenjem EU, kome je prethodio prijem 10 novih članica u maju 2004. godine, broj stanovnika Unije se povećao sa 459 miliona na
488 miliona. Bugarska ima nešto više od sedam miliona, a Rumunija oko 22 miliona stanovnika.

EU će sada zahvatati površinu od 4,23 miliona kvadratnih kilometara.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image