• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I Rusi danas čekaju Novu godinu

Gradjani Rusije dočekaće u subotu u ponoć u prazničnom raspoloženju još jednom novu, 2007. godinu.

Gradjani Rusije dočekaće u subotu u ponoć u prazničnom raspoloženju još jednom novu, 2007. godinu.

Posle raspada SSSR, "stara" Nova godina masovno se slavi u bivšim sovjetskim republikama, po tradiciji nastaloj zbog razlike u Julijanskom i Gregorijanskom kalendaru, nakon što je i u bivšem Sovjetskom savezu, 1918. godine računanje vremena iz 46. godine pre nove ere, zamenjeno kalendarom koji je uveo rimski papa Gregor XIII 1582. godine.

Prema istraživanju javnog mnjenja Centra Levada, 56 odsto Rusa nije se umorilo od novogodišnjih i božićnih praznika koji su trajali od 30. decembra do 8. januara, pa će posle kratke "radne pauze", proslaviti i ovu Novu godinu, za razliku od prošle koju je čekalo 47 odsto Rusa.

Najviše će slaviti i ovog puta, mladji izmedju 18 i 39 godina, i to u Moskvi i gradovima sa više od pola miliona stanovnika, kao i u Južnom i Uralskom federalnom okrugu.

Uz okićene jelke koje se ne sklanjaju do sutra, na prazničnim trpezama će se, kao i u noći 31. decembra na 1. januar, naći šampanjac, salata "olivje" i mandarine, ali uz neizbežna jela od svinjskog mesa.

Nekada se u Rusiji, prema pravoslavnoj tradiciji, početak nove godine obeležavao kao Vasilijev dan (Vasiljevdan), po svetom Vasiliju Velikom, pokrovitelju svinjara ali i zaštitniku bašta i voćnjaka, sa mnoštvom običaja, kao što je umivanje vodom iz bunara ili koledanjem.

U porodicama je pripremana "carska trpeza", a glavno jelo bilo je pečeno prase, za koje se verovalo da će "obezbediti" blagostanje u nastupajućoj novoj godini, ali je bilo i pečene ribe, guski i ćurki i kolača.
U gradovima su pravljene maskarade, a pošto "stara" Nova godina pada na pravoslavni praznik božićnih poklada, obavezni atrubut bila su i "proricanja sudbine", gde su stariji gatali o životu, devojke i mladići o budućim supružnicima, majke o zdravlju dece.

Prema narodnom verovanju, ukoliko je nebo vedro i zvezdano biće bogat rod jagodičastog voća, a na Vasilijev dan pravljene su i "meteorološke prognoze".

Ukoliko od ujutru pada sneg, cela zima, kako se verovalo, biće snežna, a u zavisnosti od pravca vetra odredjivalo se da li će leto biti suvo i toplo, vlažno ili hladno sa gradom.

Zbog ovogodišnjih promena u klimi, i ovaj doček prolazi u Moskvi bez snega, ali je glavni grad Rusije okićen i u prazničnom raspoloženju i, osim porodičnih dočeka, predvidjene su i proslave u klubovima i diskotekama.

Srbi, pak, koji žive i rade u Moskvi i ove godine će organizovano dočekati svoju, "srpsku Novu godinu" u restoranu pri Komercijalno-tehničkom birou, poznatijem pod imenom "kod Perke".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image