• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija se povlači iz sporazuma o oružju

Načelnik Generalštaba oružanih snaga Rusije Jurij Balujevski izjavio je u četvrtak da bi Moskva mogla jednostrano da se povuče iz Sporazuma o smanjenju oružja, postignutog sa SAD, kojim se zabranjuje upotreba bojevih glava srednjeg dometa, javile su ruske novinske agencije.

Načelnik Generalštaba oružanih snaga Rusije Jurij Balujevski izjavio je u četvrtak da bi Moskva mogla jednostrano da se povuče iz Sporazuma o smanjenju oružja, postignutog sa SAD, kojim se zabranjuje upotreba bojevih glava srednjeg dometa, javile su ruske novinske agencije.

Reč je o Sporazumu o nukleranim snagama srednjeg dometa, dogovorenom izmedju bivšeg sovjetskog predsednika Mihaila Gorbačova i američkog predsednika Ronalda Regana 1987. godine, koji se odnosi na uništenje bojevih glava kratkog i srednjeg dometa, navela je agencija AP.

Prema rečima Balujevskog, odluka Rusije će zavisiti od toga da li će SAD dopremiti komponente raketnog odbrambenog sistema u Poljsku i Češku.

"Sačekaćemo da vidimo šta će naši američki partneri uraditi", rekao je Balujevski, dodavši da je "njihova namera da dopreme komponente odbrambenog raketnog sisitema u Evropu neobjašnjiva".

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da ne veruje u tvrdnje SAD da žele da dopreme komponente raketnog odbrambenog sistema u Evropu zbog pretnji od Irana i upozorio da će Rusija preduzeti recipročne mere.

Na Konferneciji o bezbednosti, održanoj u subotu Minhenu, Putin je rekao da je sporazum o smanjanju oružja prevazidjen i da su mnoge zemlje od tada razvile bojeve glave srednjeg dometa, koje su Rusija i SAD uništile.

Sporazum iz 1987. godine bio je prekretnica u osiguravanju bezbednosti i okončanju Hladnog rata. Shodno tom sporazumu, SAD su uništile oko 850 bojevih glava, dok je Sovjetski Savez uništio 1.850 bojevih glava sa dometom od 500 do 5.500 kilometara.

Balujevski je izjavio da sporazum dozvoljava i Rusiji i SAD da se povuku iz njega i da je činjenica na koju je ukazao ruski predsednik - da su mnoge zemlje otada razvile bojeve glave srednjeg dometa, argument za povlačenje iz sporazuma.

Poljski premijer podržao postavljanje raketnog štita

Poljski premijer Jaroslav Kačinjski izjavio je da podržava postavljanje sistema raketne odbrane u svojoj zemlji sve dok vlada o tome bude mogla da pregovara sa Vašingtonom.

"Voljni smo da postignemo dogovor o sistemu raketne odbrane, ali to, naravno, ne znači da ćemo prihvatiti bilo koji uslov," rekao je u četvrtak Kačinjski na konferenciji za novinare.

Raketni odbrambeni sistem "sa sobom nosi i neke nedostatke i izvesne opasnosti," rekao je Kačinjski, koji je, medjutim, dodao da će, ukoliko Varšava bude dobro pregovarala, sistem "služiti bezbednosti Poljske", preneo je AP.

Ova izjava Kačinjskog je po AP do sada najjasniji signal koji je poljska vlada poslala u znak podrške zamisli SAD o postavljanju protivazdušnih raketnih baza u istočnoj Evropi.

Vlade u Varšavi i Pragu su prošlog meseca saopštile da žele da pregovaraju sa Vašingtonom o tom pitanju.

Premijer nije objasnio šta za njegovu zemlju znači dobar dogovor, iako su poljski zvaničnici ranije nagovestili da bi SAD mogle da preduzmu i neke druge korake kako bi Varšavi osigurale bezbednost, na primer, da joj budu ponudjene protivavionske rakete "Patriot".

Kačinjski je najavio da će o ovoj temi u četvrtak uveče razgovarati telefonom sa državnim sekretarom SAD Kondolizom Rajs.

SAD su prošlog meseca saopštile da u istočnoj Evropi žele da postave odbrambeni raketni sistem - radarsku bazu u Češkoj i raketni štit u Poljskoj, podsetila je američka agencija.

Kritičari ove zamisli u Poljskoj smatraju da bi postavljanje sistema raketne odbrane moglo da učini tu zemlju metom terorističkih napada.

Takodje, Rusija se oštro usprotivila postavljanju američkih baza u istočnoj Evropi, a njen predsednik Vladimir Putin je rekao da bi taj potez mogao da naruši ravnotežu moći i podstakne novu trku u naoružanju.

S druge strane, vlasti u Vašingtonu tvrde da sistem ne bio bio usmeren protiv Rusije, već opasnosti sa Bliskog istoka, kakvu predstavlja Iran sa svojim nuklearnim programom.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image