• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Francuska: Predsednički kandidati u stripu

Predsednička kampanja u Francuskoj postala je od nedavno, po prvi put, tema političkog stripa, čiji glavni junaci su najpopularniji kandidati za šefa države, socijalista Segolen Roajal i konzervativac Nikola Sarkozi.

Predsednička kampanja u Francuskoj postala je od nedavno, po prvi put, tema političkog stripa, čiji glavni junaci su najpopularniji kandidati za šefa države, socijalista Segolen Roajal i konzervativac Nikola Sarkozi.

Strip je veoma popularan žanr u Francuskoj zato što se u njemu na komičan, ali i kritičan način govori o aktuelnim zvezdama francuske politike.

Strip o Nikoli Sarkoziju, ministru unutrašnjih poslova i kandidatu desnice, postao je za manje od tri meseca (od novembra prošle godine) bestseler sa oko 200.000 prodatih primeraka.

Strip počinje u dalekoj budućnosti, 6. juna 2098. godine: Jedan student na Sorboni brani doktorat o "fenomenu koji je suštinski uzdrmao demokratiju 21. veka i najavio novo društvo - sarkozizam".

To je početak biografije u slikama u kojoj se podseća na Sarkozijeve probleme u srednjoj školi, na njegov politički uspon, niske udarce njegovom šefu, predsedniku republike Žaku Širaku, na mržnju prema partijskom kolegi, predsedniku vlade Dominiku de Vilpenu, na bliske veze s medijima i na njegovu neutoljivu političku ambiciju.

Iza te biografije stoji novinar nedeljnika "Marijan" Filip Koen, koji je preduzeo ozbiljnu istragu o prošlosti ministra unutrašnjih poslova.

Koen se već pročuo kao jedan od dvaju autora knjige "Skriveno lice Monda", opsežne istrage o tom poznatom dnevnom listu.

Izbor stripa kao žanra podrazumeva temeljnu, dobro dokumentovanu, satiričnu gradju koja ne mora obavezno - ali može - da naškodi "junaku" priče.

Na red je, posle Sarkozija, došla i kandidat levice Segolen Roajal u stripu o kampanji koju "objašnjava jedan od njenih autora".

U stripu nazvanom "Sego, Fransoa, tata i ja", Olivije For, zamenik kabineta prvog sekretara Socijalističke partije Fransoa Olanda (nevenčanog supruga gospodje Roajal), iznosi detalje unutrašnje kampanje - one medju socijalistima, koja je prethodila izboru kandidata za predsednika republike iz redova te kontroverzne i često prevrtljive stranke.

"Dogadjaji u Socijalističkoj partiji u poslednje dve godine su dobar materijal za scenario stripa", objasnio je autor u izjavi medijima.

Rezultat je 220 stranica na kojima je For izneo okolnosti pod kojima je Francuska glasala protiv referenduma za evropski ustav 2005. godine, pojedinosti o unutrašnjoj borbi među socijalistima i, najzad, o izboru Roajalove za kandidata.

Reč je o maloj, satiričnoj istoriji nedavnih političkih zbivanja u Francuskoj, natopljenoj anegdotama, ličnim opaskama i humorom.

Olivije For, kandidat socijalista na lokalnim izborima, izjavio je da je bio inspirisan dogadjajima na političkoj sceni u kojima je i sam učestvovao i da je, pošto nije imao vremena preko dana, crtao izmedju ponoći i tri sata izjutra.

"Nisam učinio ništa drugo do samo preneo ono što sam video, pročitao ili čuo. Želim da se na ovaj način, možda, vrate politici oni koji se dugo nisu interesovali za nju", objasnio je For svoje motive.

Ostali stripovi, koji su se pojavili tokom kampanje, obećavaju da iznesu sve o predsedničkim kandidatima.

"Sve o Sego" i "Sve o Sarko" inspirisani su političkom biografijom kandidata, dok stripovi "Cilj - Jelisejska palata" i "Živela politika" balansiraju izmedju politike i fikcije.

Izdavačka kuća "Fajar", koja je objavila bestseler o Sarkoziju, objasnila je da joj je cilj bio da se o politici govori na drugačiji način.

Autori se nadaju da će na ovaj način uspeti da dopru do publike koja ne čita mnogo knjige o politici, a koja bi mogla da, zahvaljujući njihovim stripovima, stekne drugačiji uvid u predsedničke kandidate i da, možda, promeni mišljenje kad bude došlo vreme za glasanje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image