• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas je Medjunarodni dan žena

Medjunarodni dan žena obeležava se tradicionalno već skoro 100 godina, ali je u savremenom svetu gotovo izgubio obeležje organizovane borbe za ravnopravnost žena i muškaraca, mada žene i dalje zaradjuju manje od muškaraca i teže dolaze na rukovodeća mesta.

Medjunarodni dan žena obeležava se tradicionalno već skoro 100 godina, ali je u savremenom svetu gotovo izgubio obeležje organizovane borbe za ravnopravnost žena i muškaraca, mada žene i dalje zaradjuju manje od muškaraca i teže dolaze na rukovodeća mesta.

Ekonomski magazin "Forbs", poznat po svojim listama najličnosti sveta, pobrojao je 100 najmoćnijih žena, medju kojima ima čak njih 30 koje rukovode državom, što je dvostruko više u odnosu na 2005.

Žene su prvi put pobedile na izborima u Nemačkoj (Angela Merkel), Čileu (Mišel Bašele), Liberiji (Elen Džonson Sirlif), Letoniji (Vaira Vike-Frejberg ), a u Sjedinjenim Američkim Državama se prvi put dogodilo da žena postane predsednik Predstavničkog doma Kongresa (Nensi Pelosti).

Žena danas ima na odgovornim položajima u vladama ne samo u razvijenom svetu, već i u zemljama u razvoju kakve su, pored ostalih, Aruba, Barbados, Bahami, Nova Kaledonija, Trinidad i Tobago, Sao Tomea i Principa, Mali, Uzbekistan, Gruzija, Kazahstan, Namibija, Moldavija, Gabon, Tajvan, Izrael...

Na takvim poslovima ih ima i u onim zemljama gde ženama verska tradicija nalaže da se "bave" kućom i porodom (Kuvajt, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein..)

Uključivanje žena je, ipak, tek korak napred, jer statistika i dalje svedoči da je, na primer, u Evropi postotak žena u upravnim odborima korporacija, na visokim položajima u vladama i akademijama - jednocifren.

Dok u SAD na pet korporacijskih zvaničnika dolazi jedna žena, u Evropi odnos broja žena i muškaraca u upravnim odborima kompanija je jedna prema 20 muškaraca. Situacija je tek nešto malo bolja u nauci, na 10 univerzitetskih profesora u Evropi je jedna žena profesor , dok je u SAD oko 20 odsto žena profesora univerziteta.

Istovremeno, samo u Evropskoj uniji, prema nedavnom istraživanju, muškarci u proseku zaradjuju 15 odsto više od žena, podsetile su agencije.

Sećanje na demonstracije u Čikagu 1909.

Medjunarodni Dan žena je ustanovljen na Drugoj medjunarodnoj konferencija žena socijalista 8. marta 1910. u Kopenhagenu, na inicijativu nemačke revolucionarke Klare Cetkin.

Praznik je ustanovljen u znak sećanja na demonstracije američkih žena u Čikagu 8. marta 1909.

Na osnovu odluke iz Kopenhagena je 1911. prvi put obeležen Medjunarodni dan žena u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj. Tog dana je više od milion žena i muškaraca prisustvovalo skupovima na kojima je zahtevano, pored prava da žene glasaju i zauzimaju javne položaje, i pravo na rad, stručno obrazovanje i okončanje diskriminacije na radu.

Uoči Prvog svetskog rata, 1913. godine, žene u Rusiji su prvi put obeležile organizovano Dan žena, i to u poslednjoj nedelji februara, kao što su od samog početka XX veka to činile žene u Americi.

U Srbiji je Medjunarodni dan žena prvi put obeležen 1914. godine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image