• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UN: Sudan kriv za zločine u Darfuru

Ujedinjene nacije optužile su u ponedeljak sudanske vlasti za organizovanje i učešće u teškim kršenjima ljudskih prava u pokrajini Darfur, naglašavajući neophodnost odlučne medjunarodne akcije kojom bi se stavila tačka na bezbrojna ubistva i ostale zločine u toj pokrajini.

Ujedinjene nacije optužile su u ponedeljak sudanske vlasti za organizovanje i učešće u teškim kršenjima ljudskih prava u pokrajini Darfur, naglašavajući neophodnost odlučne medjunarodne akcije kojom bi se stavila tačka na bezbrojna ubistva i ostale zločine u toj pokrajini.

"Vlada u Kartumu nije zaštitila stanovništvo Darfura od talasa zločina, a i sama je učestvovala u organizovanju i činjenju takvih zlodela", navodi se u opširnom izveštaju o stanju ljudskih prava u Darfuru, koji su u ponedeljak obelodanile UN.

Tokom prethodne tri godine, u sukobima vladinih snaga i raznolikih pobunjeničkih grupa u Darfuru, provinciji površine Francuske, na zverski način ubijeno je oko 400.000 ljudi, oko 2,5 miliona je proterano iz domova, a regirtovani su i brojni slučajevi svirepih zločina, uključujući masovna silovanja i sakaćenja.

UN, takodje, navode da deo odgovornosti za zločine imaju i pobunjenici, kojima se na teret stavljaju silovanja i zlostavljanja civilnog stanovništva.

Krajem prošlog meseca, Medjunarodni sud u Hagu najavio je prve optužnice protiv osoba odgovornih za zločine u Darfuru.

Sudanski predsednik Omar Hasan al Bašir izbegao je prošle sedmice da se izjasni o rasporedjivanju više od 20.000 plavih šlemova u Darfuru, što će, već je izvesno dovesti do novih reakcija Saveta bezbednosti UN.

Uprkos nekoliko inicijativa i dogovora, vlada u Kartumu ne dozvoljava rasporedjivanje medjunarodnih mirovnih snaga u pokrajini Darfur, objašnjavajući taj otpor strahom od nove kolonizacija siromašne afričke države.

O bezbednosti u toj sudanskoj pokrajini, trenutno, brine se oko 7.000 loše naoružanih i još gore plaćenih vojnika afričke unije, koji se nisu pokazali kao ozbilja brana rastućem talasu nasilja u Darfuru.

Prema dogovoru izmedju UN i Afričke unije, kombinovane snage te dve organizacije, koju će činiti oko 20.000 vojnika i 4.000 policajaca, moraju se što pre rasporediti u provinciji. Planiranje operativnog dela rasporedjivanja ovih snaga, navode diplomati u UN, je u toku.

Žestoka diplomatska inicijativa UN usledila je nakon što su SAD, pre desetak dana, stanje u Darfuru ocenile kao neprihvatljivo i pozvale svetsku organizaciju da se odlučnije uključi u rešavanje ovog, iz neobjašnjivih razloga, ignorisanog problema.

Situaciju oko slanja plavih šlemova u Darfur je, prošle sedmice, neočekivano, zakomplikovao i susedni Čad, koji je, takodje, odbacio želju UN da u toj državi rasporede još desetak hiljada vojnika, kako bi se sprečilo širenje krize i obezbedila odgovarajuća pomoć za oko 350.000 izbeglica.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image