• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pentagon u strahu od špijunskih novčića

Ministarstvo odbrane SAD upozorilo je kompanije koje rade za američku vojsku na novu špujunsku opasnost. Pentagon je otkrio da su u nekoliko slučajeva zaposlenima u tim firmama, koji imaju pristup poverljivim informacijama, tokom boravka u Kanadi ubačeni novčići sa sakrivenim radio odašiljačima.

Ministarstvo odbrane SAD upozorilo je kompanije koje rade za američku vojsku na novu špujunsku opasnost koja deluje kao da dolazi pravo iz holivudskih filmova.

Pentagon je otkrio da su u nekoliko slučajeva zaposlenima u tim firmama, koji imaju pristup poverljivim informacijama, tokom boravka u Kanadi ubačeni novčići sa sakrivenim radio odašiljačima, navedeno je u jednom izveštaju američke vlade, preneo je AP.

U izveštaju, koji obuhvata period od oktobra 2005. do januara 2006. godine, ne navodi se ko bi mogao da prati ljude iz kompanija koje rade za Pentagon ili zašto. Nije navedeno ni kako je Pentagon otkrio taj slučaj, pa čak ni kako odašiljači funkcionišu, ili o kojim je kanadskim novčićima reč.

Prema tumačenju Službe vojne bezbednosti SAD, koja je izdala upozorenje, svi bliži detalji se smatraju tajnim. Istovremeno, vlada insistira na tome da su se incidenti dogodili i da je rizik od njih autentičan. "Ono što stoji u izveštaju je tačno", izjavila je predstavnica službe bezbednosti Marta Dojčer, ali je priznala da ovako "filtriran" izveštaj podstiče brojna pitanja.

Prema mišljenju eksperata za obaveštajna i tehnološka pitanja, glavni osumnjičeni su Kina, Rusija, pa čak i Francuska - zemlje koje imaju intenizivne obaveštajne aktivnosti u Kanadi i dovoljno su tehnološki razvijene da proizvedu takve naprave.

Kanadska bezbednosno-obaveštajna služba je saopštila da ne zna ništa o novčićima. "Tek smo saznali za ovaj slučaj", rekla je predstavnica te službe Barbara Kampion, dodajući da kanadska obaveštajna služba blisko saradjuje sa američkim kolegama i da će tražiti više informacija ukoliko bude potrebno.

Kanadski eksperti su bili zaprepašćeni ovim otkrićem i novom tehnikom praćenja, ali su brzo odbacili sugestije da bi kanadska vlada mogla da špijunira kompanije koje rade za američku vojsku, s obzirom na to da su, kako kažu, obaveštajne službe dve zemlje veoma bliske i rutinski dele osetljive informacije.

"To bi bilo nezamislivo", izjavio je Dejvid Haris, bivši šef za strateško planiranje pri Kanadskoj bezbednosno obaveštajnoj službi. "Ne bih očekivao nikakvu ofanzivnu operaciju protiv Amerikanaca", dodao je on.

Haris je izjavio da su mogući kandidati za ovakvu operaciju strani špijuni koji prate Amerikance u inostranstvu, ili firme angažovane u korporacijskoj špijunaži, ocenjujući da "ovaj slučaj ima mnogo misterioznih aspekata".

Eksperti kažu da sićušni odašiljači gotovo sigurno imaju ograničen domet komunikacije sa senzorima koji mogu da budu udaljeni samo nekoliko metara i sakriveni na mestima kao što su dovraci.

"Nije mi poznato da postoji neki odasiljač koji bi mogao da se ubaci u novčić i da emituje signal na udaljenost od više kilometara, izjavila je Katerina Alberht, aktivista koja veruje da takva tehnologija podrazumeva ozbiljano ugrožavanje privatnosti. "Kogod da je to uradio, verovano ima pristup prilično razvijenoj tehnologiji", rekla je ona.

Eksperti kažu da je prikrivanje naprava za praćenje u novčićima puno rizika jer bi praćena osoba mogla nesvesno da nekom da novčić, ili da ga potroši na kupovinu kafe ili novina.

Oni su se, medjutim, složili da bi novčić sa skrivenom napravom za praćenje teško mogao da izazove sumnje. "Novčić ne deluje kao najbolje mesto za sakrivanje upravo zbog toga što se takvi uredjaji ne stavljaju u predmete koji mogu lako da se izgube ili nekom daju" izjavio je istraživač Džef Rajčelson, autor knjiga o CIA i njenim sredstvima. "Ovo ne deluje kao nešto što bi imalo puno smisla", ocenio je on.

Medjutim CIA je priznala da su i njeni špijuni koristili šuplje novčiće od jednog dolara za sakrivanje poruka ili filmova.

Izveštaj američke vlade obiluje i drugim upozorenjima. U njemu se navode napadi hakera, prisluškivanje minijaturnim aparatima, skrivenim u olovku, i slučaj jedne špijunke koja je zavela svog američkog dečka da bi mu ukrala kompjutersku šifru.

Desilo se i da je jedna kompanija za razvijanje filmova pozvala FBI kada je za jednu firmu razvila slike koje su sadržale poverljive snimke američkih satelita i njihove nacrte. Fotografija je snimljena sa prozora obližnje kancelarije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image