• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svedok: Berezovski i ubistvo Litvinjenka

Bivši službenik ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) Aleksandar Litvinjenko mogao je biti ubijen kao jedan od svedoka prevare na osnovu koje je odbegli ruski oligarh Boris Berezovski izbegao ekstradiciju i dobio politički azil u Velikoj Britaniji.

Bivši službenik ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) Aleksandar Litvinjenko mogao je biti ubijen kao jedan od svedoka prevare na osnovu koje je odbegli ruski oligarh Boris Berezovski izbegao ekstradiciju i dobio politički azil u Velikoj Britaniji.

Takvu verziju dogadjaja izneo je u nedelju anonimni sagovornik ruske državne televizije "Rusija", koji je pod zaštitom ruskog Glavnog tužilaštva i Skotland jarda.

Taj neimenovani "drugi svedok" je naveo da je bio prinudjen da se predstavlja kao agent FSB-a, koji je upućen u London da izvede atentat na Berezovskog.

Nakon što je odbio da to učini, neimenovani svedok tvrdi da su mu "u kafu sipali narkotike i falsifikovali audiozapis sa priznanjem koji je potom Litvinjenko dao sudu koji je odlučivao o ekstradiciji" Berezovskog.

Ruski mediji preneli su da su Berezovskog u petak u kancelarijama Skotland jarda ispitali saradnici ruskog tužilaštva.

Sam Berezovski je posle toga rekao da su ruske tužioce, koji u Britaniji žele da ispitaju više od 100 svedoka, tokom četvorosatnog razgovora "više interesovali njegovi i bankarski računi njegovih prijatelja i rodjaka" nego slučaj Litvinjenka.

Aleksandar Litvinjenko, nekadašnji oficir FSB-a, koji je pobegao ilegalno preko Turske u Veliku Britaniju, gde je dobio državljanstvo, umro je u Londonu 23. novembra, a stručnjaci britanske Agencije za zaštitu zdravlja pronašli su u njegovom telu i na mestima na kojima je boravio 1. novembra tragove polonijuma 210, za koji se sumnja da je uzrok smrti.

Litvinjenkovo ime je prvi put postalo poznato javnosti 17. novembra 1998. godine, kada je sa grupom kolega - potpukovnicima Aleksandrom Gusikom i Mihailom Trjepaškinom, i majorom Andrejom Ponjkinom, na konferenciji za novinare optužio ruske specijalne službe da pripremaju atentat na Berezovskog.

On je rekao da je od direktnih pretpostavljanih (načelnika Uprave za borbu protiv kriminala, generala Jevgenija Hoholjkova i njegovog zamenika kapetana Aleksandra Kamišnjikova) dobio naredjenje da ubije Berezovskog, što je, navodno, odbio i obavestio kontroverznog ruskog biznismena i oligarha, sa kojima je od tada "neraskidivo vezao svoju sudbinu".

Berezovski, čije izručenje Rusija traži od Britanije zbog njegovih poziva na nasilno rušenje vlasti, rekao je radiju "Eho Moskve" da iza pokušaja ubistva Litvinjenka "stoji Kremlj" i da su nedavno ubistvo novinarke i aktivistkinje za ljudska prava Ane Politkovske i slučaj Litvinjenka "dve strane jedne medalje".

Berezovski, medjutim, nije bio sklon da upliće predsednika Rusije Vladimira Putina u slučaj ubistva Litvinjenka, ističući da on "bez sumnje nanosi štetu Putinovoj reputaciji".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image