• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uskoro direktni razgovori Britanije i Irana

Velika Britanija je već u kontaktu sa iranskim vlastima i sada očekuje odgovor Teherana na ponudu za direktne bilateralne razgovore da bi se razrešila kriza sa uhapšenim britanskim vojnicima na iračko-iranskoj granici, saopšteno je u sredu u Londonu.

Velika Britanija je već u kontaktu sa iranskim vlastima i sada očekuje odgovor Teherana na ponudu za direktne bilateralne razgovore da bi se razrešila kriza sa uhapšenim britanskim vojnicima na iračko-iranskoj granici, saopšteno je u sredu u Londonu.

Britanski premijer Toni Bler, kako je saopštio njegov kabinet, želi "skoro rešenje" te krize i ostaje privržen diplomatskim razgovorima sa Iranom.

Zvanični London je, saznaje štampa, do sada stupio u kontakt i sa glavnim iranskim medjunarodnim pregovaračem Alije Laridžanijem.

Saopštenje Blerovog kabineta se medju komentatorima vidi kao uverenje britanskog vrha da će kriza u odnosima sa Iranom biti zaista ubrzo okončana.

Ali, upozorava radio Bi-Bi-Si, to je očigledno uverenje samo Blerovog kabineta jer je šef Forin ofisa Margaret Beket istovremeno izjavila da ne bi trebalo polagati velike nade u brzo okončanje krize i skoro oslobadjanje uhapšenih vojnika.

Britanija, podsećaju komentatori, sada nudi direktne razgovore kao najefikasnije rešsenje krize, a to je upravo ono što je od samog početka nudio Iran.

To je London tada odbio i tražio je pomoć Saveta bezbednosti, gde je doživljen neuspeh, a slična sudbina je bila i sa Evropskom unijom, mada su evropski saveznici zatražili hitno oslobadjanje britanskih vojnika.

Drugim rečim, primećuje londonski "Gardijan", većina "aduta" je u rukama Teherana, a ne Londona, i Iran je taj koji diktira pravila igre.

Kriza sa uhapšenim vojnicima je, ocenjuje londonski list, pokazala da je posle američko-britanske invazije na Irak, Iran, uz Izrael, postao "najjači igrac" na Bliskom istoku.

Iran je taj "koji vedri i oblači", precizirao je "Gardijan", ističući da su za to najviše zaslužni Bler i Džordž Buš koji su sa scene uklonili najvećeg iranskog suparnika - Irak.

Ali, ocenjuje londonski list, aktuelna kriza bi mogla biti i velika šansa. Ako se razreši pregovorima, kako predlažu i Britanija i Iran, onda bi mogla postati koristan presedan i otvoriti put dogovornoj, a ne ratnoj politici na Bliskom istoku.

Širim apsektima aktuelne britansko-iranske krize bavi se i londonski "Indipendent" koji procenjuje da bi se sve uskoro moglo završiti razmenom zarobljenika.

List podseća da je u Iraku već oslobodjen iranski diplomata Džalal Šarafi koji je kidnapovan pre dva meseca, a, saznaje "Indipendent", u toku su i razgovori o oslobadjanju i petorice Iranaca, službenika Iranskog konzulata koje su američki vojnici u kurdskom gradu Arbilu zarobili još u januaru ove godine.

Šarafija su u Bagdadu kidnapovala grupa iračkih komandosa koji su, kako se tvrdi u Teheranu, pod američkom kontrolom.

Iznenadno oslobadjanje tog diplomate bi, sugeriše londonski list, moglo i javno potvrditi da su takozvani "irački odredi smrti" zaista pod američkom komandom, što bi značio "još jedan udarac" američkoj politici na Bliskom istoku.

U tom svetlu londonski "Dejli telegraf" upozorava da Teheran, bez obzira šta ko u svetu mislio o iranskim vlastima, ima "sofisticiran vladin aparat" i niko ne bi trebalo da ga podcenjuje.

(Tanjug)


Iranska vlada je u utorak saopštila da kriza sa Velikom Britanijom oko oslobadjanja 15 zarobljenih britanskih državljana može biti brzo rešena, ukoliko London prihvati činjenicu da su oni 23. marta ilegalno ušli u Iran.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image