• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Transplantacioni turizam" u porastu

Izmedju pet i 10 odsto obavljenih transplantacija bubrega u svetu u 2005. godini ostvareno je zahvaljujući trgovini organima, procenila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) koja upozorava da u svetu ima sve više tzv. "transplantacionog turizma".

Izmedju pet i 10 odsto obavljenih transplantacija bubrega u svetu u 2005. godini ostvareno je zahvaljujući trgovini organima, procenila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO).

SZO upozorava da u svetu ima sve više tzv. "transplantacionog turizma", s obzirom da donacije organa, naročito bubrega, ne prate tražnju. Stoga se ta organizacija zalaže za strože propise o doniranju i transplantaciji organa.

SZO izražava i zabrinutost zbog sve češće prakse ubedjivanja siromašnih ljudi u zemljama kao što su Pakistan, Egipat ili Filipini, da prodaju neki svoj organ stranom primaocu. Ovi "poslovi" najčešće se obavljaju posredstvom svojevrsnih brokera.

Transplantacija se sve više smatra najboljim rešenjem kad je neki organ u krajnjoj fazi otkazivanja, a napredak ostvaren u ovoj oblasti medicine podstiče tražnju "novih" bubrega, jetri, srca, rožnjača i koštane srži, navodi Rojters.

Duge liste čekanja bacaju pacijente u očajanje i podstiču ih da potrebni organ pronadju u inostranstvu. Pri tom su, po rečima Džeremija Čepmena, lekara sidnejske bolnice "Vestmid”, bogati skloni da u borbi za preživljavanje posegnu za organima siromašnih.

Sve više stranaca dolazi u Pakistan da bi kupili bubreg, kaže Farhat Moazam iz Sind instituta za urologiju i transplantaciju u Karačiju. "U siromašnijim delovima Pakistana postoje sela u kojima, po našim saznanjima, čak 40 do 50 odsto stanovništva ima samo jedan bubreg", kaže Moazamova.

Prema njenim rečima, donatorima se obećava i 150.000 rupija (2.500 dolara) za organ, ali oni od te sume dobijaju samo mali deo, pošto "brokeri" naplate svoju uslugu i odbiju se medicinski troškovi.

Po rečima Lika Noela (Luc) iz SZO, mnogi od onih koji prodaju neki svoj organ ili tkivo kasnije ne bivaju adekvatno medicinski zbrinuti, što dodatno ugrožava njihovo zdravlje.

(Tanjug-Ekos)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image