• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uskrs zabranjen u Saudijskoj Arabiji

Hrišćani u arapskim zemljama proslavili su Uskrs, ali ne i u Saudijskoj Arabiji gde su svi hrišćanski praznici zabranjeni i samo je islam priznata religija.

Hrišćani u arapskim zemljama proslavili su Uskrs, ali ne i u Saudijskoj Arabiji gde su svi hrišćanski praznici zabranjeni i samo je islam priznata religija.

Saudijska Arabija tvrdi da je njihova politika da štiti prava nemuslimanskog stanovništva da se privatno mole Bogu, a prestolonaslednik Sultan rekao je da nikada neće dozvoliti izgradnju crkava, prenela je agencija AP.

Medjutim, u drugim bliskoistočnim zemljama hrišćani su otvoreno proslavljali Uskrs, odlazeći u crkve i kupujući čokoladna jaja i zeke.

U Ujedinjenim Arapskim Emiratima Filipinci, Indijci i stanovnici poreklom iz Šri Lanke čine većinu hrišćanskih vernika, zajedno sa stranim radnicima iz Evrope i SAD.

Mnogi radnici ambasada dobili su slobodan dan, a u nekim hotelima na meniju je bio specijalan uskršnji obrok.

U Kuvajtu, gde živi samo nekoliko stotina hrišćana, većina se okupila u Grčkoj pravoslavnoj crkvi, proslavljajući Uskrs.

U Jordanu, pretežno muslimanskoj zemlji, gde hrišćani čine svega tri odsto stanovništva, na stotine pravoslavnih i katoličkih vernika okupilo se u crkvama na ponoćnim liturgijama i misama.

Iz predostrožnosti, policijske patrole bile su stacionirane oko crkava kako bi se izbegli tragični dogadjaji kao što je bila eksplozija u hotelima u Amanu 2005. godine, kada je život izgubilo 62 ljudi.
I u Iraku se na hiljade hrišćanskih vernika okupilo u crkvama radi uskršnje liturgije, moleći se da sledeća godina bude mirna, bez nasilja i terorizma.

U centralnom Bagdadu bile su pojačane mere bezbednosti oko crkve Svetog Josifa Haldejskog koja je neuobičajeno bila puna, sa više od 1.000 vernika na uskršnjoj liturgiji.

U Libanu, gde hrišćani čine oko 35 odsto stanovništva, duhovne vodje pozvale su na jedinstvo i dijalog.
Patrijarh kardinal Nasralah Sfeir, poglavar Maronitske katoličke crkve, sa žaljenjem je konstatovao razdor medju libanskim liderima.

"Preklinjemo Boga da zaceli rane koje krvare iz tela ove zemlje i da uveri gradjane da su oni braća, iako imaju različite religije, političke i društvene veze", rekao je Sfeir, koji vodi oko 900.000 pripadnika Maronitske katoličke crkve.

U glavnom gradu Irana Teheranu su u crkvama održane uskršnje službe u neuobičajenoj i napetoj atmosferi zbog informacija koju prenose neki mediji da postoji pretnja od američkog vojnog napada na Iran, izjavio je Itar-Tasu otac Aleksej iz Saborne crkve Fedorovski u Carskom selu, predgradju Sankt Peterburga, koji je došao u Teheren specijalno zbog uskršnje službe.

"Uprkos toj pretnji, božje službe su održane u prepunim crkvama", naglasio je on, dodavši da je službama prisustvovalo osoblje diplomatskih misija i članovi ruske pravoslavne zajednice u Iranu, kojih ima oko 50.000.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image