• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kipranima do četvrtka pare "na kašičicu"

Banke ipak ostaju zatvorene do četvrtka, pa građanima preostaje da podižu do 100 evra dnevno sa bankomata, ako nađu one sa novcem. Analitičari tvrde da je Kipar praktično van evrozone.

Kiparski ministar finansija Mihalis Saris je doneo odluku da sve banke u toj zemlji budu zatvorene do četvrtka, 28. marta, saopštila je kasno sinoć Centralna banka Kipra.

Tu odluku je ministar Saris doneo na preporuku guvernera Centralne banke Panikosa Demetrijadesa, kako bi se "obezbedilo normalno funkcionisanje čitavog bankarskog sistema", navodi se u saopštenju, a prenela je agencija Frans pres.

Samo dva sata pre tog saopštenja je Centralna banka najavila da će sve banke u zemlji, osim dve najveće - banke Laiki i Banke Kipra - biti otvorene danas.

Evrogrupa je usvajanjem novog plana za spas banaka sa "sunčanog ostrva" ubila privredu Kipra i tu zemlju praktično "isterala" iz evrozone, ali to još niko ne vidi, tvrde međunarodni ekonomisti, a prenosi portal Finmarket.

Analitičari organizacije za makroekonomske i političke analize Bruegel ističu da situacija nastala posle dogovora Evrogrupe i Kipra o zajmu vrednom 10 milijardi evra za spas kolapsnog bankarskog sistema u toj članici EU upućuje na zaključak da taj slučaj može biti uvod u postepen raspad evrozone.

Američki ekonomista Tim Dai smatra da uvođenje ograničenja na slobodan transfer novca u kiparskim bankama u praksi znači da više nije bitno da li se ostrvo nalazi u zoni evra ili ne.


Banke na Kipru su zatvorene od 16. marta kako bi se sprečilo podizanje velikih novčanih iznosa, dok su vlada te zemlje i njeni međunarodni kreditori pregovarali o planu za prikupljanje sredstava na Kipru kako bi zvanična Nikozija osigurala paket pomoći, koji joj je na kraju odobren u noći između 24. i 25. marta u iznosu od deset milijardi evra.

Banka Laiki i Banka Kipra su odredile dnevni limit za podizanje novca sa bankomata na 100 evra, ali se često dešavalo da na bankomatima ponestane novca, a pored toga je sve veći broj prodavnica prestao da prihvata kreditne i debitne kartice kao sredstvo plaćanja.

Prema jučerašnjem dogovoru Kipra i međunarodnih kreditora, depoziti veći od 100.000 evra u Kiparskoj banci biće oporezovani stopom od "oko 30 odsto", a zemlji sledi još niz mera štednje ne bi li dobila 10 milijardi evra međunarodne pomoći.

Čeka se praktična reakcija Rusa, koji imaju najviše depozita u ostrvskoj zemlji - ofšor zoni..

(MONDO/Agencije, foto: Beta/AP)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

moca

Evo razloga zašto Švajcarska nije u EU.Nemačka uz pomoć SAD-a isisava novac pomoću njihovih banaka iz zemalja EU,uništava bankarski sistem,pa nudi kredite za oporavak sistema uz veliku kamatu.Te zemlje se neće nikada oporaviti,samo će uzimati nove kredite za otplatu starih.Ja mislim da to Srbiji nije potrebna EU.Pogledajte komšije Rumune i Bugaru nikada gore nisu živeli.Srbija je za njih još uvek zapad.Videti šta možemo da učinimo za našu zemlju sami, da nečekamo kredite.DUG JE LOŠ DRUG.

special image