• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Još dan do korejskog "nuklearnog vatrometa"?

Prema očekivanjima stranih obaveštajnih službi, Severna Koreja bi sutra, na dan rođenja svog osnivača, mogla da lansira nuklearne rakete.

Osnivač Severne Koreje Kim Il Sung bi ovog ponedeljka, 15. aprila, proslavio 101. rođendan. Da li ćemo tog dana biti svedoci "nuklearnog vatrometa", kojim bi njegov unuk Kim Džong Un "obeležio" taj dan, znaće se za manje od 24 sati.

Da su opasnosti svesni i u Vašingtonu, govori činjenica da ovog vikenda u poseti regionu boravi američki državni sekretar Džon Keri. "Kim Džon Un treba da razume, a mislim da shvata, kakav bi bio ishod konflikta. Nadamo se da može doći do obnavljanja razgovora", rekao je Keri, koji iz južnokorejske prestonice Seula danas stiže u Peking.

Šef Stejt departmenta svojom izjavom ostavlja otvorene obe mogućnosti, ali pokazuje i respekt koju Sjedinjene Američke Države imaju prema verovatno najsiromašnijoj zemlji na svetu. Zemlji čiji je moto: "Jaka i napredna nacija." Zemlji u kojoj je skoro polovina dece neuhranjena, prosečna plata iznosi oko 15 američkih dolara mesečno, a veze sa spoljnim svetom skoro i da ne postoje.

Ali, državi koja ima nuklearno oružje. To je detalj koji i najratobornije medijske i političke "jastrebove" u Vašingtonu natera da zastanu i razmisle.

Po najnovijem izveštaju južnokorejske obaveštajne službe, sa "umerenom tačnošću" može da se kaže da je Severna Koreja u mogućnosti da svoje nuklearno oružje stavi na neku od balističkih raketa.

Pjongjang je nakon decembarskog lansiranja rakete dugog dometa i februarskog podzemnog nuklearnog testa, danas sve bliži ispaljivanju rakete koja bi za cilj imala neku živu metu.

Kojim oružjem raspolaže danas Severna Koreja nije u potpunosti poznato, i u tome su Amerikanci donekle relaksiraniji od ostalih obaveštajnih službi, pošto CIA procenjuje da će toj zemlji biti potrebno dve do tri godine da neku od svojih raketa srednjeg ili dalekog dometa opremi nuklearnom bojevom glavom.

Zvanični Vašington, i pored tih "optimističkih" procena svojih tajnih službi, ništa ne prepušta slučaju, pa su u region poslata dva ratna razarača, koji su opremljeni protivraketnim naoružanjem.

Amerikanci tvrde da bi posle nekoliko sekundi od eventualnog lansiranja neke od raketa sa teritorije Severne Koreje ka svojim južnim susedima, ili ka Japanu, mogli da ih obore.

Međutim, ono što zabrinjava vojne analitičare jeste činjenica da se Severna Koreja odlučila na zatvaranje međukorejske industrijske zone, koja se nalazila na liniji razgraničenja dve zemlje.

To bi moglo da znači da je Pjongjang sada odlučio da ode korak dalje od dosadašnje igre koja je ličila na partiju pokera, pošto se ulog povećavao ratnim pretnjama, samo da bi se zapadne sile namamile za pregovarački sto, na kome bi Sever mogao da izvuče neke koncesije u hrani i pomoći.



Ovog puta, čini se da je situacija opasno eskalirala.

"Sada je stvarno opasno, i najmanji incident sa artiljerijskom vatrom ili granatiranjem jedne ili druge strane može da dovede do nuklearnog napada", rekao je neimenovani američki diplomata koji je u pratnji državnog sekretara Kerija.

Satelitski snimci pokazuju da su dve rakete srednjeg dometa "Musudan" prebačene na istočnu obalu teritorije pod kontrolom Pjongjanga. Njihov domet bi mogao da bude oko četiri hiljade kilometara.

Šta ostaje kao opcija za SAD, sem naravno vojnog sukoba, u koji administracija Baraka Obame nikako ne bi želela u ovom trenutku da uđe?

Odgovor leži u Pekingu. Kina je već prethodnih dana pokazala visoku dozu frustriranosti potezima svojih ideoloških saveznika u Severnoj Koreji.

Prvo, Peking je doveden u situaciju da Amerikanci na njih vrše pritisak da utiču na Pjongjang, uz opasku da će oni pojačati svoje vojno prisustvo u regionu, ako do toga ne dođe.

Drugo, u trenutku kada ni odnosi sa Japanom nisu na najvišem nivou, Kini ne odgovara otvaranje novog žarišta.

Sve to, može poboljšati poziciju Amerikanaca, koji bi baš preko "crvenog Pekinga" mogli da utiču na "još crveniji Pjongjang".

To je situacija u kojoj se danas nalaze dve Koreje. Pre skoro četvrt veka, po padu Berlinskog zida, sve je delovalo dosta drugačije. Bila je 1990. godina, kada su vlasti jednog naroda, podeljenog na sever i jug, odlučile da naprave simboličan, ali veliki gest - da zajednički ženski tim u stonom tenisu nastupi na 11. Azijskim igrama u Kini.

Dve devojke, potpuno različite prošlosti, političkih uverenja i porodičnih priča, sastale su se po prvi put - Li Bun-hui sa Severa i Hjun Jung-hva sa Juga.

Nepoverljive, sumnjičave jedna prema drugoj, nisu verovale da će nešto veće postići. Mesec i po dana su zajedno živele i trenirale i onda u jesen te godine nastupile u Pekingu.

Usledili su mečevi i pobede, sve do finala, u kome je pao kineski ženski dubl. Koreja, kako je pisalo na majicama koje su nosile, osvojila je zlato.

Dve devojke su ponosno stajale pod korejskom zastavom ujedinjenja, koja je imala jednostavan motiv, belu pozadinu sa celokupnom teritorijom obe Koreje u plavoj boji.

Danas, 23 godine kasnije, sve to izgleda samo kao jeftin romantični holivudski film.

(Tanjug, Uroš Piper, Foto:Beta/AP/Photo Alexander F. Yuan)

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Juzna Koreja

Upravo tako samo mrzimo kapitalizam a komunjare mnogo guse ovu zemlju i komunizam ne donosi nista dobro!

uh,uh,uh...

Ima samo jedan narod na svetu koji vise voli komunizam:SRBI.Cim procitas komentare ovde sve ti bude jasno.Obozavamo Tita,Caveza,Gadafija,Kastra,Al Alasada,Kim Dzonga...A i poznato je da je Sfrj od svih komunistickih zemalja bila najodbojnija prema zapadu.Koliko god vi mrzeli Usa i zapad to su nam saveznici iz oba svetska rata a u Sad zivi milion Srba.E sad druga je stvar sto smo se mi od tad promenili(ideologiju) pa su oni sad protiv nas,to je nas problem.Da smo bili pametniji imali bi Sad za saveznika i tako ostvarili svoje nacionalne ciljeve

Nikola

bre Oprosti, ali NE zaboravi!

special image