• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parlament opozvao predsednika Rumunije

Rumunski parlament opozvao je predsednika Republike Trajana Baseskua zbog kršenja ustava. Prema rumunskom ustavu, opozivom je otvoren put za referendum na kome bi se Rumuni izjasnili da li će smeniti predsednika sa te funkcije.

Rumunski parlament opozvao je predsednika Republike Trajana Baseskua zbog kršenja ustava. Od 440 poslanika, za opoziv je glasalo 322, 108 je bilo protiv, a deset uzdržanih.

Prema rumunskom ustavu, opozivom je otvoren put za referendum na kome bi se Rumuni izjasnili da li će smeniti predsednika sa te funkcije. Basesku je, medjutim, pre dva dana najavio da će, ukoliko bude opozvan, odmah podneti ostavku i pokrenuti kampanju za novi mandat. U tom slučaju bi se novi predsednički izbori održali kroz tri meseca.

Proceduru za opoziv Baseskua, pod optužbom za kršenje ustava, pokrenula je u februaru opoziciona Socijaldemokratska partija kojoj su se pridružile i ostale opozicione partije. Medju optužbama o kršenju Ustava navodi se nepoštovanje političkog pluralizma, stalni napadi na državne institucije, kao što su parlament i vlada, što je predstavljalo, kako se naglašavalo, "pretnju za demokratiju".

Predlagači opoziva naveli su i da je Basesku, umesto da saradjuje sa parlamentom i vladom, hteo njima da rukovodi. Rečeno je takodje da Rumuni ne žele da se u zemlju vrati "kult ličnosti i da se nastave stalni konflikti koje je"predsednik isprovocirao".

Poslanici su ocenili da je Basesku pretvorio rumunsko predsedništvo u "bastion populizma i ličnog interesa za vlast".

Poslanici koji podržavaju Baseskua, prvenstveno pripadnici njegove Demokratske partije, ocenili su da je procedura o opozivu predsednika želja da se ne ostvare reforme za modernu Rumuniju koje Basesku promoviše i da se zaustavi borba protiv korupcije i interesnih grupa.

Basesku je bio izabran za predsednika države u decembru 2004.godine, u drugom krugu predsedničkih izbora u kojem je pobedio Adrijana Nastasea za 200.000 glasova.

Basesku je za vreme komunizma, do 1989.godine, bio komandant broda za duge plovidbe, šef predstavništva NAVROM-a u Anveru, visoki funkcioner u Ministarstvu saobraćaja.

Posle 1990, Basesku je bio dva puta ministar saobraćaja gradonačelnik Bukurešta u periodu 2000-2004, preuzeo je Demokratsku partiju od njenog osnivača Petre Romana 2000. godine nakon što je ta partija izgubila izbore.

Basesku: Biću predsednik i dalje

Trajan Basesku, obratio se u četvrtak uveče hiljadama simpatizera u Bukureštu koji protestuju zbog te odluke rumunskog parlamenta.

Baseskuovi simpatizeri okupili su se na trgu Univerziteta, sa transparentima na kojima je pisalo "Dole parlament", "Dole Taričeanu", "Basesku, nemoj nas napustiti".

Po dolasku na trg Univerziteta, Basesku je prošao kroz masu ljudi, rukovao se i ljubio sa prisutnima koji su neprekidno uzvikivali njegovo ime.

Basesku je okupljenima rekao da im garantuje da će i dalje biti njihov predsednik, da "neće napustiti rumunski narod" i da će se od sada često sastajati sa njima da bi ih upoznao sa svim aspektima sadašnje vlasti.

On je rekao da Ustavni sud nije potvrdio nijednu od devetnaest optužbi prema kojima je on navodno prekršio Ustav, već pokazao da nije ništa drugo radio sem "da služi rumunskom narodu".

Za vreme Baseskuovog govora, okupljeni su uzvikivali "Nemoj podneti ostavku", "Nemoj nas napustiti", "Volimo te", "Dole Taričeanu", "Basesku, Basesku".

Basesku je u sredu zjavio da će pet minuta posle opoziva podneti ostavku i kandidovati se za novi mandat. Medjutim, dan kasnije rekao je da će podneti ostavku kroz dva dana, kada Ustavni sud zvanično potvrdi njegov opoziv. Posle masovnog negodovanja njegovih simpatizera, nije izvesno da će se to i desiti.

Ako Basesku podnese ostavku, za tri meseca će biti održani predsednički izbori, a ako to ne učini, za mesec dana će biti organizovan referendum na kojem će birači odlučiti da li su saglasni ili ne s odlukom parlamenta o opozivu predsednika sa dužnosti.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image