• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oštra debata o Kosovu u američkom Kongresu

U američkom Kongresu održana je diskusija pod nazivom "Kosovo i Srbija: Put ka miru" na kojoj su izneti različiti stavovi o kosovskom pitanju, prenosi reporter Monda iz Vašingtona.

Komitet za spoljne poslove Kongresa Sjedinjenih Američkih Država organizovao je ove srede diskusiju o situaciji između Kosova i Srbije na kojoj su predstavljeni stavovi Stejt departmenta, prisutnih kongresmena, proalbanskih nevladinih aktivista, kao i viđenja vašingtonskog analitičara Obrada Kesića koji je "branio boje Srbije" na ovom skupu.

Iako je sednica bila otvorena za javnost, mali broj predstavnika srpske dijaspore zauzeo je mesta u publici, dok su albanski predstavnici aktivno pratili tok diskusije.

Pre debate na kojoj su govorile sve zainteresovane strane "na tapetu" Dejna Rorabakera, predsedavajućeg kongresmena iz Kalifornije i njegovog kolege Teda Poa, našao se Džonatan Mur, predstavnik Stejt departmenta. Mur je na našim prostorima živeo nekoliko godina, zbog čega važi uverenje da odlično poznaje ovdašnje političke prilike.

Rorabaker i Po su tražili da im predstavnik Stejt departmenta Džonatan Mur precizno obrazloži sve stavove administracije, kao i buduće poteze koje će ta institucija u vezi pitanja Srbije i Kosova činiti.

Tako je Rorabaker u jednom trenutku zapitao ovog funkcionera Stejt departmenta da mu kaže više o prošlonedeljnom sporazumu iz Brisela, posebno se interesujući za tačku sporazuma po kojoj je Kosovskim bezbednosnim snagama zabranjeno da uđu na sever Kosova.

"KFOR i NATO su tu i mi imamo poverenje u njih", kratko odgovorio je Mur, ne pominjući poimenice kosovske snage.

Rorabaker nije bio zadovoljan tom vrstom odgovora, pa je ponovio pitanje: "Da li to znači da (kosovske bezbednosne snage) nemaju pristup" na šta je predstavnik američke diplomatije ipak odgovorio: "Da, tako je".

Kongresmen iz Kalifornije, koji je prilikom proglašenja kosovske nezavisnosti bio pristalica tog procesa, sada je u svom uvodnom govoru naglasio da je to uradio zbog "prava na samoopredeljenje" koje se pominje i u američkom Ustavu.

On je, međutim, kazao da se sada zalaže i za davanje istog prava kosovskim Srbima sa severa, koji u ogromnom procentu ne žele da žive na nezavisnom Kosovu.

"Zašto terate Srbe sa tih prostora da na silu budu deo nezavisnog Kosova", upitao je Rorabaker predstavnika Stejt departmenta, a prenosi Tanjug.

Pošto je dobio odgovor u kome je Mur govorio o vladavini prava na Kosovu, Rorabaker ga je prekinuo rečima "vi iz Stejt departmenta često volite da govorite filozofski".

"Vi ovde pričate o nekoj vladavini prava kao rešenju za narode koji su stotinama godina u neprijateljskom odnosu. Zašto ne pustite da se taj problem reši tako što bi Srbi sa severa prišli Srbiji a Albanci iz Preševske doline Kosovu", rekao je Rorabaker.

Kongresmen iz Teksasa Ted Po, koji je i predsedavajući srpskog Kokusa u Kongresu, takođe nije bio blagonaklon prema zvaničniku Stejt departmenta.

On je prvo pohvalio prošlonedeljeni sporazum iz Brisela, ocenivši da je to dobar početak, istovremeno pozvavši evropske lidere da odobre početak pristupnih pregovora Srbije i EU.

Po je ukazao da se na Kosovu krše ljudska prava Srba, kao i da je uništeno više od 150 crkvava i srpskih groblja.

Kada je Mur završio svoje izlaganje u kome je se založio za pomirenje Srbije i Kosova, uz reči da to ne znači podelu ili razmenu teritorije, kongresmen Po ga je upitao kakve podatke ima Stejt department o tome dokle je stigla istraga o "Žutoj kući" i trgovini organima.

Mur je počeo prilično uopšteno da odgovara da američka administracija ozbiljno uzima sve optužbe za ratne zločine, ali ga je kongresmen Po ubrzo prekinuo potpitanjem: "Odgovorite mi konkretno - dokle se stiglo, jel neko ispitan ili se ta istraga nikada neće završiti".

Mur je tada potvrdio da Stejt department prati istragu i da bi rezultati mogli da se očekuju sledeće godine, dodavši da će za detaljnije informacije morati da vidi u Stejt departmentu i da će obavestiti Kongres o tome.

Suprotne stavove od predsedavajućeg Rorabakera i kongresmena Poa izneo je demokratski kongresmen iz Njujorka Eliot Engel, koji je poznat kao blizak stavovima Kosova, a jedna ulica u Peći je dobila i njegovo ime.

On je rekao da se ne slaže sa menjanjem granica na Kosovu, ocenivši da sporazum iz Brisela predstavlja "jasan signal nade za ljude koji žele mir i prosperitet u EU".

Engel je čestitao kosovskom premijeru Hašimu Tačiju i premijeru Srbije Ivici Dačiću na dogovoru, rekavši da je srpski predsednik vlade pokazao "pragmatizam i viziju". Kongresmen iz Njujorka se založio i da EU ponudi Kosovu "jasan evropski put", kao i da ga treba uključiti u NATO alijansu.

"Kosovo je prema istraživanjima Galupa država u Evropi čiji su stanovnici najviše proamerički raspoloženi", ocenio je Engel.

Na saslušanju u kongesnom odboru, govorila je i Širli Diogardi iz Albansko-američke civilne lige, koja je za briselski sporazum rekla da je "brza popravka koja ne donosi pravo rešenje".

Vašingtonski analitičar i srpski aktivista Obrad Kesić takođe se obratio odboru, ponovivši pitanje kongresmena Rorabakera zašto američka vlada odbija podelu Kosova.

On je rekao i da je skeptičan prema prošlonedeljenom sporazumu, zapitavši se zašto su svi sem Srba na prostoru bivše Jugoslavije imali pravo na samoopredeljenje.

(MONDO/agencije, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Misha PFC

Sve dok pitanje priznanja neke države ostaje političko pravo medjunarodnih subjekata,i nije regulisano rezolucijom u UN,dotle će za mene lično,pravo na samoopredeljenje,biti pravo,podložno političkoj zloupotrebi,da se preko nacionalnih zajednica podrivaju suvereniteti država koje su politički protivnici na medjunarodnoj sceni.Jedini "greh" srpskoga naroda bio je loša procena snaga najvećih sila sveta,a posledice toga male države,kao mi,mnogo više osete.Iz grešaka se uči.Idemo dalje.

Crush

Pa to su ti isti kongresmeni kojima je tutnuta ko zna koja lova od kosovskih narko kartela za ovaj lobi i koji sad samo cine uslugu za uslugu. Pa znaju to svi tamo u kongresu, ko da je pa neka tajna. A ovo za Albance da su proamericki nastrojeni, pa kako i ne bi posle svega sto su Ameri uradili za njih po pitanju nezavisnosti od sve te love. A da pitamo sad Siptare dole da navedu neki grad u Americi van Njujorka i Vasingtona, kladim se u sta god da nemaju blage!

zerborus

Predsjednik vlade bi trebalo da se pripazi, cim ameri nekog pohvale (kao bivseg vodju njegove stranke) tom Hag ili grob ne gine!

special image