• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraga u Kini: Ima li reditelj sedmoro dece

Kineske vlasti istražuju izveštaje da Džang Jimu, jedan od najpoznatijih kineskih reditelja, ima sedmoro dece.

Ukoliko je to tačno, time bi prekršio stroga pravila o planiranju porodice i mogao biti kažnjen do 160 miliona juana (26 miliona dolara) objavili su danas državni mediji.

U onlajn izveštaju postavljenom danas navodi se da Džang, koji je zadivio svet 2008. ceremonijom otvaranja Olimpijade, "ima najmanje sedmoro dece i da će biti suočen s kaznom od 160 miliona juana", kaže se na sajtu partijskog lista Ženmin Žibao.

Neimenovani zvaničnik Komisije za stanovništvo i planiranje porodice grada Vusi rekao je da je "u skladu s trenutnom politikom i propisima započeta istraga", navodi se u izveštaju.
Predstavnik komisije za planiranje porodica provincije Điangsu rekao je, međutim, da je nejasno da li Džang stvarno ima toliko dece.

Predstavnici komisija Vusija i provincije Điangsu nisu odgovarali na telefonske pozive agencije Rojters.

Džang (61), nekada nestašno dete kineskog filma čija popularna dela u inostranstvu su često bila zabranjivana kod kuće, postao je omiljen i među vladajućim strukturama iako je često bio predmet kineskih tabloida zbog navodnih ljubavnih afera s glumicama.

U Džangovom najnovijem filmu o Japanskoj okupaciji Nanđinga glavnu ulogu igra holivudska zvezda Kristijan Bejl.

Ima znakova da bi Kina mogla da olabavi striktnu politiku jednog deteta koja je uvedena 1970-tih kako bi se sprečilo da vrtoglav rast broja stanovnika zemlje izmakne kontroli. Toj politici se suprostavljaju grupe za ljudska prava i crkve, a brzim privrednim razvojem zemlje i stručnjaci u poslednje vreme ukazuju da je ona prevaziđena i da u budućnosti može da bude štetna po ekonomiju.

Prošlog decembra vlasti južne provincije Guangdong su pokrenule istragu jedne porodice koja je dobila osmorke putem in-vitro oplodnje, što je izazvalo velike polemike oko politike jednog deteta i načina kako je bogate porodice lako zaobilaze.

Prvobitno politika jednog deteta je trebalo da traje 30 godina i u njoj postoje brojni izuzeci, kao što su nacionalne manjine, na koje se ne odnosi to pravilo, i porodice na selu koje obarđuju zemlju, a dobiju prvo žensko dete. Međutim, ova politika se još uvek striktno poštuje u gradovima i praktično se sprovodi nad preko 60 procenata populacije.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

muuu

Nije to uopste glupost. Imas li ti predstavu koliko kineza ima na svijetu i sta bi se desilo da svaki par dobije samo po troje djece? A poznato je da oni vole jako velike porodice. Planeta Zemlja nije beskrajna. Mada ima jos zemalja na svijetu u koje bi se ova politika trebala pod hitno uvesti. Indija npr. I ovo sto pricam nema veze sa rasizmom nego sa zdravim razumom.

xy

Odustanite što pre od te gluposti, osim toga rok od 30 godina je istekao.

special image