• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U bugarskom Sobranju četiri stranke

U Bugarskoj su u 19:00 časova zatvorena birališta na prevremenim parlamentarnim izborima na kojima je trećinu glasova osvojio GERB premijera Bojka Borisova.

Prema podacima Agencije za istraživanje javnog mnjenja NCIOM, Koalicija za Bugarsku, koju predvodi Bugarska socijalistička partija (BSP), osvojila je 26 odsto glasova, nacionalistička stanka Ataka 8,5 procenata, a stranka bugarskih Turaka – Pokret za prava i slobode (PPS) 6,5 odsto glasova.

Agencija MBMD saopštila je da je, prema njihovim rezultatima, GERB osvojila 31,4 odsto, Koalicija za Bugarsku – 26,2 odsto, PPS – 11,5 procenata, a Ataka 8,2 odsto. I prema ovoj agenciji "Bugarska građanima" je blizu ulaska u 42. saziv Narodnog sobranja.

Prema agenciji Alfa riserč GERB je osvojio 31,1 odsto, Koalicija za Bugarsku 27,1 odsto, PPS 11 procenata i Ataka 7,5 odsto.

Blizu izbornog cenzusa za ulazak u Sobranje, koji iznosi četiri odsto glasova, nalazi se i pokret "Bugarska građanima".

U Bugarskoj su na prevremenim parlamentarnim izbora pravo glasa imalo 6.956.890 građana a procenjuje se da je izlaznost bila oko 55 procenata.

Istraživanje agencije "Sova Haris", dva dana uoči izbora, pokazuju da GERB, bivšeg premijera Bojka Borisova, vodi neznatno u odnosu na Socijalističku partiju.

"Nijedna politička partija neće biti u mogućnosti da samostalno formira vladu", izjavio je direktor agencije Vasil Tončev.

Rezultati istraživanja unose bojazan da će zemlja posle izbora ući u političku neizvesnost oko skorijeg formiranja vlade, navodi agencija Rojters.

Nijedna partija, prema toj anketi, neće moći da osvoji većinu glasova, a izgledi da bi bugarska levica i desnica mogle da se dogovore oko formiranja koalicione vlade su veoma mali.

Analitičari u Bugarskoj smatraju da bi sa ovakvom podelom snaga, vladu mogle da formiraju najmanje tri partije.

U najsiromašnijoj članici Evropske unije raste bojazan da će zemlja posle izbora ući u novi period nestabilnosti koji će dodatno uzdrmati ekonomiju, a ne isključuju se i ponovni ulični protesti.

Bugarska vlada bila je primorana da u februaru podnese ostavku posle masovnih protesta građana nezadovoljnih zbog korupcije, rastuće nezaposlenosti i visokih računa za struju.

"Nezadovoljstvo ljudi političkom klasom, podeljena politička debata i intenzivna kompeticija između partije su samo neki od elemenata koji će usloviti da izbori 12. maja budu odlučujući momenat u istoriji Bugarske", zaključuje šef misije OEBS u Sofiji Eogan Marfi.

Nemiri u februaru, izazvani visokim računima za struju, pretvorili su se u nasilne demonstracije zbog siromaštva, nezaposlenosti i korupcije.

U jeku protesta, šest osoba se spalilo, od kojih je njih petoro umrlo.

Bojko Borisov je 20. februara podneo ostavku nakon čega su raspisani prevremeni izbori, dva meseca ranije nego što je to bilo predviđeno.

Vodeće stranke uoči izbora nisu mnogo govore o planovima za iskorenjivanje siromaštva u Bugarskoj, najsiromašnijoj članici Evropske unije.

Predizbornim tenzijama u Bugarskoj doprinelo je jučerašnje saopštenje tužilaštva da je, u jednoj štampariji na zapadu zemlje, pronađeno i zaplenjeno 350.000 ilegalnih glasačkih listića.

Izbore prati OEBS, koji je poslao 240 posmatrača.

Opozicione stranke zatražile su da austrijski institut SORA paralelno prebrojava glasove kako bi se izbegle nepravilnosti.

(MONDO/agencije, foto: Beta/AP Photo/Valentina Petrova)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image