• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I osudjene medicinske sestre na izborima

Pet bugarskih medicinskih sestara, osudjenih na smrt u Libiji, nadaju se da će im kandidatura na predstojećim izborima za bugarske predstavnike u Evropskom parlamentu doneti toliko željenu "kartu za slobodu".

Pet bugarskih medicinskih sestara, osudjenih na smrt u Libiji, nadaju se da će im kandidatura na predstojećim izborima za bugarske predstavnike u Evropskom parlamentu doneti toliko željenu "kartu za slobodu".

Bugarske medicinske sestre nalaze se u Libiji više od osam godina. One su u zatvoru od februara 1999. godine pod optužbom da su namerno zarazile 400 libijske dece virusom HIV.

U Bugarskoj ih doživljavaju kao zatočenike libijskog lidera Moamera Gadafija zbog čega ih je mala Partija reda, zakonitosti i pravde kandidovala na izborima za Evropski parlament, koji će biti održani 20. maja.

Na ideju za njihovu kandidaturu došli su novinari, a partija veruje da Gadafi neće pogubiti buduće poslanike.

"Želimo da prenesemo problem u srce Evrope", izjavio je lider stranke Jane Janev.

Na ponovnom sudjenju, u decembru minule godine, medicinske sestre su po drugi put osudjene na smrt, čime je potvrdjena odluka nižeg suda od maja 2004.

Iako su i Evropska unija i SAD uputile podršku oslobadjanju bugarskih sestara, one se i dalje nalaze u zatvoru.

Bugarski dnavnik "Monitor" upozorio je na prevelike nade koje se polažu u ovaj potez, ističući da treba imati na umu da Zapad ima finansijske interese u Libiji.

Nacionalna kampanja solidarnosti "Niste sami" nije donela konkretne rezultate - bugarske sestre još čekaju presudu Vrhovnog suda na žalbu, koju su uložili njihovi advokati.

Kritičari kažu da je njihovo kandidovanje za Evropski parlament "potez očajnika".

Medju kritičarima je i bivši bugarski ministar inostranih poslova Solomon Pasi, koji je pokušao da reši problem bugarskih medicinskih sestara preko takovane "tihe diplomatije".

Pasi je izjavio da bi, čak i u slučaju da sestre budu izabrane za poslanike, Libija mogla da nastavi da ih drži u zatvoru i da za njihovo oslobadjnaje zatraži još više.

Pre nego što je Partija reda, zakonitosti i pravde predložila na svojoj listi bugarske medicinske sestre za kandadate za evropske poslanike, sve druge političke partije u zemlji odbile su da ih kandiduju, ističući da ne treba gajiti lažnu nadu.

Ministar inostranih poslova Ivailo Kalfin kritikovao je kandidovanje sestara kao nečasno mešanje u politiku, a premijer Sergej Stanišev, socijalista, otišao je tako daleko da je potez nazvao "zloupotrebom politike i morala".

Pitanje koje kritičari najčešće postavljaju jeste - šta će se dogoditi ako medicinske sestre pobede
na izborima? Ili, pak, šta će se deseti ako neke budu izabrane, a neke ne?

Izborna komisija tek treba da odluči da li one uopste ispunjavaju uslove da bi se kandidovale.

Prema izbornom zakonu, da bi se neko kandidovao za izbore, mora da živi u Bugarskoj ili nekoj od zemalja članica EU tri meseca pre održavanja izbora.

Partija reda, zakonitosti i pravde ističe da medicinske sesetre ispunjavaju uslove iako se ne nalaze u Bugarskoj zato što ih libijske vlasti sprečavaju u tome.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image