• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina ne zna gde je agent Snouden

Kineske vlasti su danas saopštileda nemaju nikakvu informaciju o bivšem konsultatu Eduardu Snoudenu, koji je obelodanio podatke o špijunskim aktivnostima na internetu u SAD.

Glavni akter razotkrivanja najveće američke afere prisluškivanja telefona i interneta "nestao je" u Hong Kongu, pošto su američki zakonodavci zahtevali njegovo hitno izručenje SAD-u.

"Nemamo nikakvu informaciju", rekla je portparol šefa kineske diplomatije Hua Čunijing, odgovarajući na pitanje novinara o eventualnom Snoudenovom zahtevu za azil.

Kompanija Buz Alen Hamilton otpustila je Snoudena zbog objavljivanja podataka o špijunskim aktivnostima SAD, dok vlasti u Vašingtonu razmatraju da li da protiv njega pokrenu krivičnu tužbu.

Američke vlasti razmatraju da li da Snoudena optuže za otkrivanje poverljivih podataka o nadzoru telefonskih razgovora i internet aktivnosti u zemlji i inostranstvu, dok istovremeno čvrsto brane špijunski program kao meru zaštite SAD od terorista.

Snouden (29) se sam predstavio kao osoba koja je medijima prosledila tajne podatke, a pobegao je u Hongong u nadi da će umaći krivičnom gonjenju.

Snouden je ranije radio za američku obaveštajnu agenciju CIA gde je imao status koji mu je omogućavao pristup proverljivim informacijama.

On je rekao da je prikupio dokumente o programima nadzora dok je radio u kancelariji Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) na Havajima kao radnik Buz Alena.

SAD su suočene s nezadovoljstvom širom sveta zbog špijunskih aktivnosti koje su na osnovu Snoudenovih informacija prošle nedelje obelodanili londonski Gardijan i Vašington post.

Šef američke Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) Kit Aleksander izjavio je da je sporni program za nadgledanje komunikacije pomogao otkrivanju i sprečavanju nekoliko terorističkih napada.

On je sinoć u Senatu branio program, ističući da je neophodan. "Nekoliko desetina terorističkih akata je pomoću ovog programa sprečeno i ovde i u inostranstvu", rekao je Aleksander i dodao da će za nedelju dana dati tačan broj pripremanih terorističkih činova koji su sprečeni.

(Beta, foto: Beta/AP, Kin Cheung )

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milosrdni Andjeo

Sad ce ameri morati da bombarduju kinu.

special image