Bivši sardnik CIA-e Edvard Snouden stigao je danas u Moskvu avionom kompanije Aeroflot iz Hongkonga, pošto su vlasti u tom gradu saopštile da od SAD nisu dobile informacije na osnovu kojih bi mogle da izdaju nalog za njegovo hapšenje.

Odmah po sletanju Snouden je zatražio je azil od Ekvadora, saopštio je danas ministar spoljnih poslova te zemlje Rikardo Patino.

Patino je to saopštio na svom Twitter nalogu, prenosi AFP.

Ekvador je pružio utočište i osnivaču WikiLeaksa Džulijanu Asanžu u svojoj ambasadi u Londonu tokom prošle godine.

Let broj SU213 iz Hong Konga, na kome se nalazi Snouden sleteo je u Moskvu, objavila je agencija AFP.

Konačno odredište Snoudena nije potvrđeno, ali prema nekim informacijama on će otputovati za Karakas preko Havane, navodi francuska agencija.

Snouden je doputovao danas u Moskvu letom kompanije "Aeroflot" iz Hong Konga, javila je ruska agencija Itartas, pozivajući se na aerodromske izvore.

Agencija je navela da se Snouden trenutno nalazi na aerodromu u tranzitnoj zoni.

WikiLeaks je ranije danas saopštio da pruža pravnu pomoć Edvardu Snoudenu koji je to zatražio radi sopstvene bezbednosti, navodeći da je bivši saradnik CIA-e koji je nedavno razotkrio informacije o aktivnostima američkih specijalnih službi na putu ka jednoj neimenovanoj "demokratskoj državi preko bezbedne maršute kako bi tamo dobio azil".

Snoudena, kako su dodali, prate diplomate i pravni savetnici Vikiliksa, prenosi AP.

Snouden nije podneo zahtev za politički azil u Rusiji, izjavio je ranije danas agenciji Itar-Tas diplomatski izvor u Moskvi.

Snouden, koji se od 20. maja nalazio u Hongkongu, medijima je prosledio informacije o špijunskim aktivnostima SAD, odnosno nadzoru telefonskih razgovora i internet aktivnosti u zemlji i inostranstvu.

Britanska agencija Rojters je javila da se očekuje da će ambasador Ekvadora u Rusiji Patrisio Alberto Ćaves Savala danas razgovarati sa Snoudenom na aerodromu.

Ministarstvo pravde SAD saopštilo je ranije danas da će tražiti saradnju zemalja u koje bi Edvard Snouden pokušao da ode, pošto je Vašington od Hongkonga dobio informaciju da je bivši saradnik CIA napustio taj grad i otišao u "treću državu".

Američko federalno tužilaštvo podiglo je krivičnu prijavu protiv Snoudena zbog špijunaže i odavanja tajnih dokumenata.

Snouden se tereti za krađu, nedozvoljeno korišćenje informacija vezanih za nacionalnu bezbednost i samovoljno davanje poverljivih informacija neovlašćenim licima.

Sve optužbe se odnose na Snoudenov javni istup u kome je otkrio da američka Nacionalna bezbednonsa agencija (NSA), za koju je on takođe radio, prati celokupnu internet komunikaciju građana SAD sa ljudima u drugim zemljama