• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Slovenija bliža 1941. nego 2021. godini"

Izvor Beta

Slovenija se više kreće prema 1941. nego prema 2021. godini, ocenio je danas u Briselu poslanik u Evropskom parlamentu i predsednik prve slovenačke vlade od sticanja samostalnosti Lojze Peterle.

Pored privredne krize, prisutna je i kriza političkog identiteta, a dolazi i do kriminalizacije osamostaljenja, rekao je Peterle u susretu s novinarima, na dan kada država slavi godišnjicu osamostaljenja, prenosi nacionalna agencija STA.

Peterle je ocenio da je "veoma prisutna polarizacija na simboličkom nivou" i da za Sloveniju vidi dva moguća scenarija - "ili će ići napred sa 'crvenom zvezdom' ili sa vrednostima osamostaljenja koje
podržava plebiscitarna većina".

Po njegovom mišljenju, polarizacija ne donosi ni rasčišćavanje ni očišćenje, već se radi o tome da jedno drugo onemogućuje i naglašava da nije dobar znak da se dan državnosti ne može zajednički slaviti, jer "polarizacija oduzima prazniku snagu koja nas ujedinjuje".

Peterle je dodao da danas neki o krizi govore neodgovorno, istakvši da "ni osamostaljenje, ni demokratija, a ni Evropska unija nisu krivi za krizu", već za nju treba "istražiti unutrašnje uzroke".

On smatra da u odgovoru na krizu nedostaju efikasnije mere, jer umesto traženja njenih izvora, debata se vodi o izbornom sistemu i reorganizaciji lokalne samouprave, što je obmanjivanje javnosti kako
bi se prikrilo neodgovorno upravljanje državnom imovinom i bankama.

Kriza se ne može rešiti povećanjem poreza i javne potrošnje, smatra Peterle.

Poslanik u Evropskom parlamentu ocenio je da su nakon raspada Demosa u Sloveniji prevladale stranke koje su korene imale u drugom vremenu, I da su na temeljima slabašne pravne države nastale okolnosti "u kojima su neki lako ostvarili želju da imaju više na račun drugih".

Do korupcije je došlo kada je prestala delovati pravna država, a danas se račun za to ispostavlja svim građanima i građankama, što je neetično i neodgovorno, smatra bivši konzervativni premijer.

Peterle ističe da Brisel zna u kakvom je stanju Slovenija kao i da je slovenačka vlada dobila na vremenu, ali da EU očekuje da će se u tom vremenu uraditi ono što u prošlosti nije učinjeno.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image