Govoreći na konferenciji za novinare u Senegalu gde je započeo afričku turneju, Obama je istakao da bi uobičajeni pravni kanali trebalo da budu dovoljni za rešavanje zahteva Vašingtona o izručenju Snoudena koji je u Rusiju stigao iz Hongkonga.

"Nisam lično zvao ni predsednika Sjia, ni predsednika Putina, a glavni razlog je taj što nisam ni morao", kazao je Obama.

"Drugi razlog je što sa Rusijom i Kinom imamo puno posla", rekao je Obama, dodavši da ne namerava da slučaj jednog osumnjičenog podigne na viši nivo.

On je rekao i da američka vojska neće pokušati da presretne avion kojim Snouden bude putovao iz Rusije.

"Ne nameravam da pošaljem avione koji će presresti 29-godišnjeg hakera", rekao je Obama, a preneo AFP.

Ekvadorske vlasti saopštile su danas da se odriču povlašćenog statusa u trgovini sa SAD kako bi dokazale svoj principijelni pristup zahtevu za azil koji je Ekvadoru uputio bivši službenik američke Nacionalne bezbednosne službe Edvard Snouden.

Reagujući na spekulacije da Kito odmerava argumente za i protiv odobravanja azila Snoudenu i da pri tom ima u vidu sopstvene interese, ekvadorski zvaničnici su saopštili da Ekvador neće zasnovati svoju odluku na želji da obnovi zakon o trgovinskim povlasticama sa Vašingtonom.

"Ekvador se odriče, jednostrano i neopozivo, carinskih povlastica", rekao je zvaničnik vlade te zemlje Fernando Alvarado, a prenosi Rojters.

"Štaviše, Ekvador nudi Sjedinjenim Američkim Državama ekonomsku pomoć od 23 miliona godišnje, slično sumi koju smo dobijali kroz trgovinske pogodnosti, a u svrhe obrazovanja o ljudskim pravima", dodao je on.

Prema njegovim rečima, Ekvador ne prihvata bilo čiji pritisak ili pretnje, ne trguje principima i ne potčinjava ih merkantilnim interesima, ma kako značajni bili.

Ekvadorski zvaničnici dodali su da slučaj američkog begunca još nije obrađen pošto on nije došao ni do jednog od ekvadorskih diplomatskih predstavništava, preneo je Rojters.

Veruje se da se Snouden (30) nalazi na moskovskom međunarodnom aerodromu.

"Podnosilac zahteva za azil se ne nalazi na ekvadorskoj teritoriji kao što to zakon nalaže", rekla je jutros predstavnica ekvadorske vlade Beti Tola.

Predsedavajući Komiteta za spoljne poslove američkog Senata Robert Menendez izjavio je ranije da će se založiti da Ekvadoru bude ukinut status povlašćene nacije u trgovinskim odnosima sa SAD, ako Snoudenu pruži azil.

On je pozvao i Rusiju da prestane da štiti Snoudena i da ga odmah izruči Americi.

U međuvremenu, venecuelanski predsednik Nikolas Maduro izjavio je danas da bi Venecuela "gotovo sigurno" odobrila politički azil Edvardu Snoudenu ako bi bivši službenik američke Nacionalne bezbednosne službe podneo zahtev.

Snouden, koga Vašington traži zbog obelodanjivanja velikih američkih programa nadgledanja, proveo je u sredu četvrti dan na moskovskom aerodromu Šeremetjevo, a njegovi dalji planovi su još uvek misterija, prenela je agencija AFP.

Snouden je zatražio azil od Ekvadora, ali je ekvadorski ministar spoljnih poslova Rokardo Patino juče, tokom posete Maleziji, izjavio da bi bilo potrebno čak dva meseca da Kito donese odluku o tome.

On se, međutim, kasnije ispravio, napisavši na svom Twiitter nalogu da su ga novinari pogrešno interpretirali i da bi to moglo da potraje "jedan dan, jednu nedelju ili, kao u slučaju Asanža, dva meseca".