• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obama u zatvoru gde je bio Mendela

Predsednik SAD posetio je zatvor na Roben Ajlendu, u kome je bivši južnoafrički predsednik Nelson Mandela proveo 18 od 27 godina robije na koju je bio osuđen u vreme rasističke vlasti belaca.

"Sa osećanjem poniznosti stojimo na ovom mestu, gde se veliki broj ljudi ogromne hrabrosti suočio s nepravdom i odbio da se pokori", napisao je Obama u knjizi utisaka u zatvoru, koji je posle pada rasističkog režima postao muzej.

Američki predsednik je dodao da je ceo svet zahvalan "herojima Roben Ajlenda" koji su dokazali da zatvorske ćelije i okovi ne mogu da pobede snagu ljudskog duha.

Obama je sa svojom porodicom na ostrvo stigao oko 14 časova po lokalnom vremenu, a vodič mu je bio Ahmed Katrada, bivši zatvorenik na Roben Ajlendu i saradnik Nelsona Mandele.

Oni su obišli i ćeliju u kojoj je Mandela služio kaznu. Ona je danas identična kao u to vreme i u njoj se umesto kreveta nalazi jedan dušek, dok su prozori prekriveni jakim šipkama.

Predsednik SAD posetio zatvor na Roben Ajlendu, u kome je bivši južnoafrički predsednik Nelson Mandela proveo 18 od 27 godina robije na koju je bio osuđen u vreme rasističke vlasti belaca.
Izvor: YouTube

Sadašnji američki predsednik sastao se sa Mandelom 2005. godine kada je bio senator, ali ovog puta nije mogao da ga poseti u bolnici, zbog kritičnog zdravstvenog stanja u kojem se nalazi bivši predsednik Južne Afrike.

Mandela, koji ima 94 godine, zbog pluće infekcije je pre oko tri nedelje smešten u bolnicu u Pretoriji, a njegovo stanje je u poslednjih nekoliko dana kritično.

Mandela je kao vođa pokreta protiv aparthejda proveo 27 godina u zatvoru u vreme rasističke vlasti belaca.

Iz zatvora je izašao 1990, a 1994. postao je prvi crnac predsednik Južne Afrike.

Za svoja zalaganja dobio je više od 250 priznanja, među kojima i Nobelovu nagradu za mir.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image