Kastro je Edvarda Snoudena u govoru nazvao "čovekom progonjenim zbog svojih ideala", ali nije pomenuo da li će i zvanična Havana Snoudenu ponuditi utočište ili bezbedan prelaz preko njene teritorije.

To je ključno pitanje, budući da bi mu bilo najlakše da sa moskovskog aerodroma Šeremetjevo do Latinske Amerike stigne jednim od pet direktnih nedeljnih letova ruskog Aeroflota za Havanu, prenela je agencija AP.

Iz Havane bi taj bivši saradnik američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) mogao da nastavi za Venecuelu, Boliviju ili Nikaragvu, koje su mu do sada ponudile utočište.

Nije poznato, uprkos pohvalama koje je Kastro u juče održanom govoru imao za Snoudena i zemlje koje su mu ponudile azil, da li će isto učiniti i Kuba, budući da time riskira da pokvari blago poboljšane odnose sa SAD, svojim severnim susedima.

"Podržavamo prava Venecuele i svih zemalja u regionu da odobre azil onima koji su progonjeni zbog svojih ideala ili borbe za demokratska prava", rekao je Kastro u obraćanju u kubanskoj Skupštini.

Lider Kube je istakao i da je njegova zemlja svesna da je Snouden otkrio postojanje tajnih programa vlade SAD za nadzor. On je dodao da je Kuba, kao dugogodišnji neprijatelj zvaničnog Vašingtona, "jedna od najprogonjenijih i najšpijuniranijih nacija na svetu".

Snouden je imao kartu za let Aeroflota iz Moskve za Havanu pre dve nedelje, ali se na njega nije ukrcao. Taj let prolazi kroz američki vazdušni prostor, pa je postojala opasnost da avion bude presretnut.