Mediji prenose da je racija izvedena protiv članova desničarske i neonacističke organizacije "Frajes nez zid" (FNS), formirane 2008. godine, u čijem sastavu je više desničarskih slobodnih grupa, ali i oko 150 neonacista.
Ministar unutrašnjih poslova Bavarske Joahim Herman je, povodom današnje akcije protiv neonacista i desničara, u kojoj je učestvovalo oko 700 policajaca, rekao da je to znak doslednosti u borbi protiv takvog načina razmišljanja.
"Današnja akcija je pokazala da mi svim pravnim sredstvima, dosledno postupamo protiv desničara i takvog načina razmišljanja", rekao je Herman
Ova grupa je aktivna i najveća u Bavarskoj, a pozadina današnje racije, bila je, prenose mediji, sakupljanje materijala za zabranu FNS, za koju su se lane u Minhenu izjasnile sve političke partije, zastupljene u pokrajinskom parlamentu.
Pokrajinski parlament se u aprilu 2012 izjasnio za zabranu FNS, a Herman je tada rekao da oni tu grupu "drže na oku" i da će pokrajinska vlada preduzeti sve mere, koje su joj na raspolaganju.
Zabrana neonacističkih grupa u Nemačkoj nije nepoznata pojava.
Lane je ministar unutrašnjih poslova pokrajine Severne Rajne Vestfalije, Ralf Jeger, zabranio neonacističku grupu "Kameradshaft Valter Špangenberg" (KWS) iz Kelna, čiji su članovi veličali nacionalsocijalizam i stremili stvaranju "Četvrtog nemačkog rajha".
Donošenje odluke o zabrani "KWS" povezano je, navodi se, sa istragom protiv vođe grupe Aksela Rajca, koji je juče pušten iz istražnog zatvora.
Od tada ni amblem ovog udruženja, nazvanog po Valteru Špangebergu, bivšem članu zloglasnih Hilterovih SS divizija, ne sme biti javno pokazivan.
Nemci, međutim, već duže muku muče sa pitanjem zabrane neonacističke Nacionaldemorkatske partije (NPD), čiji članovi sede u dve istočnonemačke pokrajinske skupštine.
Neonacizam u Nemačkoj je jedna od politički najosetljivijih tema, povezana sa bolnim sećanjem na ratnu prošlost, saznanjima o neslavnoj sadašnjosti u kojoj je jedna desničarska grupa godinama sejala smrt među strancima, ali i pitanjem budućnosti, vezanim za dalju sudbinu ekstremno-desne NPD.
Nemačka Vlada, zapravo, želi političku pobedu nad rasističkom i antisemitističkom NPD, a zagovornici vladinog puta pravdaj taj stav, ukazivanjem na opasnost da bi eventualni postupak zabrane još jednom mogao propasti pred Saveznim ustavnim sudom u Karlsrueu, kao pre desetak godina, što bi bio udarac za demokratiju i "vetar u leđa" desnici, koja bi se, zatim, mogla obratiiti Evropskom sudu za ljudska prava i u Strazburu pobediti.
U Karlsueu bi, naime, moralo da se dokaže da NPD vodi agresivnu politiku s ciljem rušenja demokratskog poretka, a u Strazburu još i dodatno da ima potencijal da preuzme vlast, kažu analitičari.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti