Zbog katastrofalne situacije država je imenovala "stečajnog" upravnika Kevina Ora, koji je uzatražio od federalnog suda da grad stavi pod zaštitu od bankrota.

Ukoliko se to dozvoli, grad će moći da proda imovinu da bi namirio kreditore i penzionere, javlja BBC.

Detroit je prestao da plaća dugove prošlog meseca kako bi gradu uopšte funkcionisao, a Or je za to  vreme pregovarao sa poveriocima.

On predlaže kreditorima da "uzmu koliko ima" - deset centi po svakom dolaru duga, jer dugoročni dug bi mogai izaći i na 20 milijardi dolara.

Menadžer Or smatra da su šance za proglašenje bankrota i zaštite od poverioca (famozno Poglavlje 9 propisa o bankrotu) "fifti-fifti" a republikanski guverner Rik Snajder se slaže da je to jedino rešenje.

Finanijske nevolje samo su poslednji u nizu događaja koji su ovaj grad, srce američkog sna i njegovog motora - automobilske industrije - dovele na ivicu propasti.

Broj stanovnika se smanjio sa dva miliona tokom 50-tih na sadašnjih 713.000.

Samo u periodu od 2000. do 2010. grad je napustilo četvr miliona građana.

Što je još gore, nije sve u Detoritu za to vreme padalo - porasla je stopa kriminala na najvišu u SAD - 15.245 zabeleženih incidenata u 2011.

Grad ima 78.000 napuštenih zgrada, 40 odsto uličonog osvetljenja ne radi a samo jedna trećina ambulanti je u funkciji.

Ništa bolje od grada finansijski ne stoje ni njegovi žitelji, tek 53 odsto je platilo porez na imovinu, što je poreska svetinja u SAD.