On je poručio da će, kao šef države, štititi suverenitet i celovitost zemlje, naglasio da "jedinstvo u raznorodnosti" - kako Belgije, tako i Evrope, predstavlja zalog izlaska iz ekonomskih teškoća.

Iduće godine se održavaju parlamentarni izbori u Belgiji i mnogi belgijski i strani komentatori su ocenili da će veliki ispit za novog šefa države biti to u kojoj meri će uspeti da se umešno suoči s težnjom najveće flamanske stranke N-VA da dođe do daljeg razdvajanja institucija i da Belgija postane konfederacija.

Filip je danas, na dan državnog praznika - Dana nezavisnosti, stupio na presto Belgije pošto je njegov otac, kralj Albert drugi, početkom jula saopštio da će abdicirati u korist sina-prestolonaslednika, s obrazloženjem da mu "starost i bolest ne dopuštaju da obavlja svoju dužnost kako bi želeo".

Kralj Albert Drugi čije je zdravlje oslabilo u poslednje vreme, juna je napunio 79 godina i trebalo je da avgusta proslavi 20 godina na belgijskom prestolu.

Albert drugi se u više navrata pokazao umešnim u rešavanju međunacionalnih i institucionalnih kriza u zemlji, a u oproštajnoj poruci naciji je u subotu rekao da je tokom vladavine doživeo i "ozbiljna iskušenja".

Novi, 53-godišnji kralj Filip je naglasio da je uveren da će odnosi centralnih državnih ustanova, moćnih federalnih regiona Flandrije, Valonije i oblasti Brisela, kao i kulturno-jezičkih zajednica biti "u interesu građana i preduzeća".

Albert drugi je je u poruci naciji pružio uveravanja da je Filip "veoma spreman" da ga nasledi i da je, pored ostalog, to dokazao putovanjima i delovanjem u korist belgijskih ekonomskih interesa u svetu.

Bila je to jasna poruka onima koji su, naročito u Flandriji koja je manje naklonjena monarhiji, na čijem se čelu od 1831. godine smenjuju suvereni iz dinastije Saks-Koburg, izražavali sumnje u to da je prestolonaslednik Filip sposoban za kralja, imajući u vidu njegovu uzdržanost, čak i bojažljivost u javnim nastupima.

Kralj Filip je danas, preuzimajući presto, održao vrlo odlučan i jasan govor, naglasivši da će vladati u interesu svih građana, i dobio dug aplauz predstavnika svih nacionalnih institucija na svečanosti u Parlamentu.

Ceremonija stupanja na presto novog suverena je u Belgiji bila je veoma skromna, bez pozivanja i prisustva inostranih krunisanih glava, što je i tradicija, ali je i belgijska vlada smatrala da je to prigodno, zbog ekonomske krize.

Kako je ocenio briselski dnevnik "Soar", abdikacija kralja Alberta drugog "otvara razdoblje političke neizvesnosti... i ponovo pokreće raspravu o spremnosti njegovog sina, i o budućnosti monarhije onakve kakva je danas".

Opšta ocena komentatora, a to smatraju i mnogi od 11 miliona Belgijanaca, jeste da će kralju Filipu veliku podršku davati njegova supruga, popularna, lepa i uvek nasmejana nova kraljica Matilda, s kojom ima četvoro dece.