• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I pored brojnih žrtava ruše istanbulski park Gezi

Izvor SRNA

Park Gezi u Istanbulu, zbog koga su prošlog meseca održani brojni protesti, poginulo pet ljudi, na hiljade dobile batine a novinari bili otpuštani, biće ipak srušen.

Regionalni sud u Istanbulu ukinuo je nalog o zabrani, koji je nešto ranije objavila niža sudska instanca, na odluku vlade o gradnji replike kasarne iz Otomanskog carstva na mestu parka Gezi u ovom gradu.

Park Gezi bio je krajem maja u središtu protesta pokrenutih širom Turske zbog odluke vlade o njegovom rušenju.

Pored pet mrthiv i hiljada onih koji su u protestima dobili batine od policije, žrtava "slučaja Gezi" ima i među novinarima.

Najmanje 22 novinara su otpuštena u vezi s protestima u parku Gezi u Istanbulu, dok su još 37 morali da sami daju otkaze, saopštilo je Tursko udruženje novinara (TGS), prenosi najtiražniji turski list na engleskom Tudejs zaman (Todays Zaman).

Predsednik istanbulskog ogranka TGS Gehan Durmuš rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare da su neki od najpoznatijih turskih novinara otpušteni ili primorani na otkaz od 27. maja, kada je mala grupa boraca za zaštitu sredine počela protest u glavnom istanbulskom parku Gezi, u pokušaju da spreči vladu da u parku obnovi vojne kasarne iz otomanskog doba.

Posle veoma oštre reakcije policije prema mirnim demonstrantima, hiljade ljudi je izašlo na ulice, a protesti su se proširili na celu Tursku. U njima je poginulo pet ljudi, uključujući i jednog policajca, a više od 7.000 je povređeno u sukobima, prema turskim organizacijama za zaštitu ljudskih prava.

"Ova otpuštanja i ostavke su najviše u vezi s politikom cenzure koju su primenjivali neki mediji tokom protesta u parku Gezi", rekao je Durmuš i dodao da su medijski radnici učinili sve da se odupru pritisku šefova i vlade.

On je istakao da su novinari u Turskoj radili teško da bi informisali javnost, a za to su platili svojim radnim mestom.

"Neki su bili cenzurisani, nekima su zabranjene emisije. Ima čak novinara koji su bili otpušteni zbog tvitova koje su postavljali. Jedan kolega je otpušten samo zato što je rekao 'zdravo' demonstrantu iz parka Gezi", rekao je Durmuš.

On je pozvao sve medijske radnike da sarađuju sa sindikatom u borbi protiv pritisaka.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

and

Dzaba ste krecili:)

special image