Nekoliko stotina pristalica islamističkog pokreta Muslimanska braća upali su ranije danas u zgradu vlade u Kairu i zapalili vatru na njenom ulazu

Juriš je, kako navode televizija i očevici, izveden uprkos bezbednosnim snagama, preneo je Rojters.

Stotine islamista protestuju danas i u Aleksandriji zbog nasilja vojske nad demonstrantima u kom je juče, prema najnovijim zvaničnim podacima, ubijeno 525 ljudi.

U drugom po veličini egipatskom gradu Aleksandriji, islamisti su organizovali protestnu šetnju.

SB UN večeras o Egiptu

Savet bezbednosti UN večeras će održati hitne konsultacije o situaciji u Egiptu, na zahtev Francuske, Velike Britanije i Australije, rekle su diplomate. Jedan diplomata je rekao da je zajednički zahtev upućen Argentini koja trenutno predsedava SB UN, dodajući da se posle sastanka ne očekuje objavljivanje saopštenja, preneo je AFP.

Egipatska grupa Tamarod, koja je pokrenula masovne proteste koji su doveli do svrgavanja islamističkog predsednika Muhameda Morsija, apelovala je na sve Egipćane da sutra izađu na ulice da brane zemlju od "terorizma".

"U ovim teškim vremenima moramo zajedno braniti budućnost svoje dece odterorizma i mračnih sila koje hoće da nas vrate nekoliko vekova unazad", poručio je Tamarod.

Mnogi demonstranti u Aleksandriji nose slike Morsija, koji je svrgnut s vlasti 3. jula nakon uličnih protesta.

Egipatski islamistički pokret Muslimanska braća ranije danas je saopštio da će srušiti "vojni udar" u zemlji i da će nastaviti mirne proteste, a za danas su planirana nova okupljanja.

U međuvremenu, egipatske sudske vlasti produžile su pritvor Morsiju za još 30 dana.

SAD i još nekoliko zemalja osudile su operaciju egipatskih bezbednosnih snaga, koju je turski premijer Redžep Tajip Erdogan opisao kao "veoma ozbiljan masakr".

Američki predsednik Barak Obama u prvim javnim komentarima o najnovijem pogoršanju situacije u Egiptu je najoštrije osudio nasilje protiv stanovnika te zemlje i otkazao zajedničku vojnu vježbu, prenose svetski mediji.

Obama je istakao da sila nije način da se prevaziđu političke razlike, navodi BBC.

On je rekao da egipatska prelazna vlada treba da ukine vanredno stanje, preneo je CNN.

Vojna vežba "Brajt star" bila je decenijama okosnica vojnih odnosa Egipta i SAD, podseća AP.

Obama je prekinuo jednonedeljni odmor kako bi se danas obratio povodom nasilja u Egiptu u kome je ubijeno 525 ljudi, kako je saopštila egipatska vlada, dok je 3.717 povređeno.

Egipatski zvaničnici iz sata u sat povećavaju broj poginulih u sukobima policije i pristalica svrgnutog predsednika Mohameda Morsija, pa je prema podacima Ministarstva zdravlja 525 najnoviji broj žrtava.

Hatib je naveo da su 202 osobe poginule u u glavnom kampu Raba al-Adavija, gde su nedeljama bile pristalice Morsija.

Inače, nakon jučerašnjeg krvavog dana, jutro u Egiptu je osvanulo kao i svako drugo. Saobraćaj funkcioniše, radnje i preduzeća su otovrene , ali je veliki broj stanovnka ostao u kućama.

Prema navodima televizije Si-en-en (CNN), Egipat ni tokom noći nije bio pošteđen nemira uprkos policijskom času koji je uveden u Kairu i nekoliko drugih gradova posle sukoba bezbednosnih snaga i pristalica Morsija.

Pozivajući se na egipatsku državnu televiziju, Si-en-en je javio da su noćas Morsijeve pristalice napadale policijske stanice, bolnice i vladine zgrade.

Kako je objavljeno, dodatne snage su raspoređene na ulazima u Kairo i Gizu, a zbog sukoba danas su zatvorene banke i berza.

Oba protestna kampa u Kairu su sada pod kontrolom policije, od kojih je jedan raščišćen sat vremena po stupanju na snagu policijskog časa, koji je uveden u većim gradovima, među kojima Kairu, Aleksandriji i Suezu.

Egipatski državni mediji javljaju da je najmanje 200 ljudi uhapšeno tokom razbijanja kampova.

Član privremene egipatske vlade Mohamed El Baradej juče je podneo ostavku i u pismu upućenom predsedniku Adli Mansuru naveo da mu je teško da preuzima odgovornost za odluke "sa kojima se ne slaže".

Vlasti Egipta uvele su juče vanredno stanje koje će trajati najmanje mesec dana, a od sinoć je na snazi i policijski čas u 13 oblasti.

Policijski čas, od 19 uveče do šest sati ujutro biće na snazi mesec dana. Najpre je proglašen u Kairu i 11 oblasti zemlje, a zatim proširen i na pokrajinu Kvena, na istoku.

Proglašavajući vanredno stanje, vršilac dužnosti predsednika Egipta Adli Mansur naredio je Vojsci da pomogne policiji u uspostavljanju reda.

Vanredno stanje i policijski čas su uvedeni posle žestoke intervencije policije protiv demonstranata - pristalica Mohameda Morsija.

Međunarodna zajednica oštro je osudila nasilje nad demonstrantima.

Neredi u Egiptu utiču mnogo na poslovanja stranih kompanija, pa je tako američki "Dženeral motors" obustavio proizvodnju u Egiptu zbog nasilja koje potresa ovu zemlju.

Našto ranije tokom dana istu meru preduzele su i kompanije "Šel" i "Elektroluks".