• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BBC: Spisak oružja za Siriju

Izvor MONDO/Agencije

Dok SAD razmatraju vojnu kaznenu intervenciju u Siriji zbog napada hemijskim oružjem na civile, Bi-Bi-Si (BBC) je objavio spisak oružja koje bi obe strane mogle upotrebiti u tom napadu.

SAD bi mogle koristiti krstareće rakete "tomahavk" koje mogu biti lansirane sa broda ili podmornice. One su opremljene malim turbofen motorima -slično kao putnički avioni, koje koriste da dođu do meta. Njih je veoma teško detektovati.

Za lansiranje krstarećih raketa mogli bi biti upotreljeni "Arli Berk" razarači dugi 154 metra. SAD u istočnom Mediteranu imaju četiri takva razarača.

Oni su jedni od najbolje naoružanih američkih razarača i to je bio jedan od prvih ratnih brodova SAD sa sistemom filtriranja vazduha koji šiti od nuklearnog, biološkog i hemijskog oružja.

Nosač aviona "USS Nimic", jedan je od dva američka nosača aviona u tom regionu dug skoro 330 metara na koji može stati do 85 aviona. Drugi nosač koji SAD imaju u tom regionu je "USS Hari S Truman".

Bombaredri F-16 važe za jedne od najpouzdanijih i najefikasnijih vojnih aviona u svetu. Oni imaju višestruku namenu i mogu da napadaju druge avione u vazduhu, kao i da pronalaze i uništavaju mete na zemlji. Oni su oslonac američkog vazduhoplovstva i imaju domet od oko 3.220 kilometara.

Avion "F-15 Strajk Igl" je višenamenski avion namenjen brzim napadima velikog dometa na zemlji. Opremljeni su "Lantirn" sistemom za navigaciju i ciljanje koji poboljšava preciznost napada korišćenjem laserski navođenih bombi.

Ako Francuska bude učestvovala u napadima, ona ima krstareće rakete "Skalp" sa dometom od oko 500 kilometara koje mogu biti lansirane sa aviona "Miraž 2000" i "Rafal".

Nosač aviona na nuklearni pogon "Šarl de Gol" koji se trenutno nalazi u Tulonu, može da nosi do 40 bombardera. Mada je manji od "USS Nimica" i dalje ima impresivnu dužinu od 262 metra.

Glavno sirisjko oružje je raketa S-200 koja je proizvedena 60-ih godina u Sovjetskom Savezu. Analitičari Centra za strateška i međunarodna istraživanja kažu da Sirija verovatno ima osam takvih raketa raspoređenih u dva puka za vazduhoplovnu odbranu.

Sirija je naručila mnogo moderniji i odbrambeno napredniji raketni sistem S-300, ali ne zna se pouzdano da li je isporučen i ako jeste da li je u upotrebi. S-300 je raketa zemlja-vazduh dalekog dometa "dizajnirana" da štiti vojne i industrijske objekte od neprijateljskih aviona i krstarećih raketa.

Supersonične rakete "P-800 Jakont" su sofisticirane antibrodske rakete ruskog porekla. Imaju domet od 300 kilometara, nose bojevu glavu od 200 kilograma i u stanju su da lete na visini od samo pet do 15 metara, zbog čega ih je teško uočiti i presresti.

Sirijsko vazduhoplovstvo ima i čitav niz bombardera koje je, uglavnom, kupila od Rusije, ali mnogi od njih su zastareli.

Bela kuća zvanično zatražila da Kongres odobri napad

Bela kuća je zvanično zatražila od američkog Kongresa da odobri upotrebu vojne sile protiv režima sirijskog predsednika Bašara el-Asada, javile su agencije.

Nakon jučerašnje odluke predsednika SAD Baraka Obame, Bela kuća je sinoć zvanično uputila Kongresu nacrt rezolucije kojim se odobrava intervencija u Siriji.

U nacrtu rezolucije se navodi da je režim El-Asada u napadu hemijskim oružjem ubio više od 1.000 ljudi 21. avgusta, kao i da bi cilj američke vojne akcije bio da se "umanji" sposobnost sirijskog režima da upotrebljava takvo oružje.

U tekstu se ne navode rokovi za pokretanje eventualne vojne operacije i ističe se da samo političko rešenje može da okonča krizu u Siriji.

Kongres SAD posle letnje pauze nastavlja rad 9. septembra.

Kongresna debata o upotrebi vojne sile u Siriji tek treba da počne, a članovi oba doma Kongresa trebalo bi o tome da počnu da se izjašnjavaju na sastanku Komiteta za spoljne poslove Senata SAD u utorak.

Među prvim reagovanjima posle najave predsednika da će zatražiti podršku Kongresa, republikanski senator Džon Kornin je rekao da Sirija ne treba da prođe nekažnjeno zbog napada u okolini Damaska od 21. avgusta.

On je međutim upozorio da treba imati u vidu obim posledica vojne intervencije. "Ono što predsednik možda sagledava kao ograničeno... neće se tu zaustaviti", smatra senator iz Teksasa.

Republikanski senatori Džon Mekejn i Lindsi Grejem izdali su zajedničko saopštenje u kojem se navodi da bi akcija protiv Sirije trebalo da bude "širih razmera" nego što ima u vidu predsednik, koji je eventualnu operaciju najavio kao operaciju "ograničenih razmera".

Zvaničnici administacije koji su tražili da ne budu imenovani, rekli su sinoć da je Obama odbacio predloge svojih savetnika za nacionalnu bezbednost, koji su smatrali da predsednik SAD ima ovlašćenje da sam pokrene akciju protiv sirijskog režima.

Američke vlasti su u petak objavile obaveštajni izveštaj u kojem se navodi da je režim sirijskog predsednika "izveo napad hemijskim oružjem" u predgrađu Damaska, gde je ubijeno 1.429 ljudi, od čega 426 dece.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image