• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obesio se japanski ministar, problem za vladu

Japanski ministar poljoprivrede Tošikacu Macuoka (62) se obesio nekoliko sati pre ispitivanja u parlamentu zbog političkog i finansijskog skandala. Zvaničnici japanske vlade izrazili su zabrinutost povodom samoubistva, ocenjujući da će to nesumnjivo imati uticaj na parlamentarne izbore u julu.

Japanski ministar poljoprivrede Tošikacu Macuoka (62) se obesio nekoliko sati pre ispitivanja u parlamentu zbog političkog i finansijskog skandala, saopštile su vlasti u Tokiju. Macuoka je pronadjen u svom stanu bez svesti i odmah je prebačen u bolnicu, gde je nekoliko sati kasnije umro.

Zvaničnici japanske vlade izrazili su zabrinutost povodom samoubistva ministra, ocenjujući da će to nesumnjivo imati uticaj na parlamentarne izbore u julu, mada još nije izvesno u kojoj meri.

Izvori iz japanske vlade izjavili su stranim izveštačima da samoubistvo ministra iz vladajuće Liberalno-demokratske partije premijera Šinze Abea, dolazi u trenutku kada je popularnost Abeovog kabineta na najnižem nivou od njegovog stupanja na dužnost, prevashodno zbog pitanja penzionih fondova.

Macuoka je bio izložen oštrim kritikama zbog sumnje da je umešan u više skandala, uključujući primanje mita od preduzeća i naduvavanje troškova svog kabineta u cilju sticanja državnog novca, do slučaja kada je prijavio lažne troškove kako bi ostvario protivzakonitu dobit. Macuoka je, u dosadašnjoj istrazi, negirao da je kršio zakonske propise.

Ministar, koga je u dnevnoj sobi njegovog stana pronašao njegov sekretar, prebačen je u bolnicu ali je nakon dva sata borbe za njegov život konstantovana smrt. Ovo je prvi put nakon Drugog svetskog rata da je jedan aktivni ministar izvršio samoubistvo.

Japanski mediji prenose sumnje da je Macuoka primio 20.000 dolara u nelegalnim političkim donacijama periodu od 1996 i 2005. od dve firme. Takodje, smatra se da je on od još dve kompanije, od kojih se jedna nalazi pod policijskom istragom, primio nešto više od sto hiljada dolara za projekte vredne nekoliko miliona dolara u prefekturama Kumamoto i Šimane koji su bili u nadležnosti njegovog ministarstva, i to u razdoblju izmedju 2003 i 2005. godine.

Sam premijer Abe koji je posetio bolnicu u koju je ministar prenet na reanimaciju na pitanje da prokomentariše njegovu smrt rekao je da ne želi ništa da kaže jer bi "olaki komentari bili izlišni" u danu kada se desila tragedija. On je, medjutim, izjavio i da se ministar Macuoka nije nalazio pod istragom i da nije bilo planova da on bude uljučen u krug osumnjičcenih. Premijer Abe je ranije i u parlamentu zaštitio Macuoku pred nezadovoljnim opozicionarima koji su zahtevali od njega da ne izbegava optužbe i detaljnije odgovori na njihova pitanja.

Analitičari ocenjuju da će pored pitanja tzv "nestalih penzija", odnosno grešaka u beleženju uplata u penzionim fondovima koje mogu dovesti do umanjenja penzija ogromnog broja ljudi, na idućim izborima slučaj ministra Macuoke biti jedno od glavnih pitanja, te da je od vitalne važnosti za LDP ko će popuniti upražnjeno ministarsko mesto, odnosno kako će se premijer Abe postaviti u smislu suzbijanja dugoročnije političke štete usled ovog skandala. Nedavno istraživanje lista "Mainići" pokazalo je da 42 odsto ispitanika priželjkuje pobedu opozicione Demokratske partije na julskim izborima dok se 33 odsto ada pobedi Abeove LDP.

Na izborima u julu glasaće se za 121 od 242 mesta u Donjem domu parlamenta, a za očuvanje većine LDP-u i njegovom daleko manje uticajnom koalicionom partneru partiji Novi Kometo, će biti potrebno 64 poslaničkih fotelja.

Premijerova LDP nalazi se na vlasti u Japanu od svog osnivanja polovinom pedesetih godina, izuzimajući period od godinu i po dana početkom devedesetih. Eventualni gubitak većine u Donjem domu parlamenta, koji ima veća ovlaštenja od Gornjeg, nesumnjivo bi generisalo veliki unutarpartijski pritisak na Abea da se povuče sa funkcije.

I dok je premijer Abe pred novinarima izrazio duboku potresenost usled smrti ministra Macuoke, koji je za sobom ostavio čak osam pisama uključujući i ono premijeru, guverner Tokija Šintaro Išihara, koji je blizak vladajućoj LDP, izjavio je pred kamerama da se ministar Macuoka "smrću iskupio" za svoje grehe i da je u tom smislu "on bio samuraj".

Japanski mediji objavili su sadržaj poruke koju je Macuoka iza sebe ostavio narodu i svojim simpatizerima: u njoj ministar se najdublje izvinio za greške koje je počinio i poteškoće koje će im njegovo samoubistvo pričiniti.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image