• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Keri Lavrovu: Sergej, malo je prerano za poverenje

Izvor MONDO/Tanjug

Neuobičajen nesporazum na konferenciji za štampu američkog državnog sekretara DŽona Kerija i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova.

Njih dvojica davali su izjave o zajedničkim razgovorima vođenim o sirijskom hemijskom oružju, a nesporazum, po oceni agencije Asošiejted pres (AP), verno oslikava trenutno nepoverenje koje trenutno vlada između dve zemlje.

Nešto se, kako ocenjuje AP, "izgubilo u prevodu" u trenutku dok su Keri i Lavrov sinoć u Ženevi završavali obraćanje novinarima, pa je američki državni sekretar zatražio od ruskog prevodioca da ponovi opasku ruskog ministra jer su u jednom trenutku Keriju zakazale slušalice.

Lavrov je tog trenutka poželeo da uveri Kerija da nije propustio ništa sporno, rekavši mu "Sve je OK, DŽone, ne brini!".

"Tražiš od mene da ti verujem na reč?", odgovorio je na to Keri. "Malo je prerano za to".

Na kraju krajeva, dodaje AP, bar su se nasmejali.

Vojska premestila hemijsko oružje?

Sirijska vojska premestila je hemijsko oružje na najmanje 50 objekata u zemlji, kako bi američke obaveštajne službe teško otkrile njihovu lokaciju, piše danas Vol strit džornal pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike i poslanike koje su brifovali obaveštajci. Prevoz otrovnih materija na desetine objekata komplikuje planiranu ograničenu vojnu akciju protiv sirijske vojske, ocenili su zvaničnici a prenose agencije. Prema pisanju lista, prevozom hemijskog oružja bavio se tajni elitni deo vojske "Jedinica 450", preneo je AFP. Međutim, list piše da uprkos premeštanju, američke i izraelske obaveštajne agencije veruju da znaju gde se nalazi veći deo oružja. Ipak "znamo manje nego što smo znali pre šest meseci o tome gde je hemijsko oružje", rekao je jedan zvaničnik. Transport hemijskog oružja traje mesecima, navodi WSJ. Prema podacima američke obaveštajne službe, vojska raspolaže sa hiljadu tona hemijskih i bioloških agenasa. "To je ono što znamo, nije isključeno da postoji još", navodi list izjavu neimenovanog visokopozicioniranog američkog zvaničnika. Zvaničnici kažu da je vlada počela da premešta to oružje pre godinu dana.

Američki državni sekretar DŽon Keri i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov održali su sinoć u Ženevi sastanak o načinima sprovođenja plana koji bi podrazumevao stavljanje sirijskog hemijskog oružja pod međunarodnu kontrolu, što je predlog Rusije koji je međunarodna zajednica uglavnom pozdravila kao način da se izbegne američka vojna intervencija u Siriji.

U isto vreme u tv intervjuu oglasio se sirijski predsednik Bašar el-Asad koji je rekao da je za tranziciju oružja pod međunarodnu kontrolu potrebno mesec dana, na šta su prve reakcije američkog državnog sekretara bile bile da je taj rok - predug, i da Asadova reč nije dovoljna.

On je nagovestio da bi moglo da dođe do američkog vojnog napada ukoliko se Asad ne složi oko toga da je potrebno uništiti sirijsko hemijsko oružje.

Američka i ruska delegacija koje su došle u Ženevu izuzetno su brojne. U njima su stručnjaci za naoružanje, kao i visoke diplomate. Očekuje se da će dve delegacije boraviti u Ženevi dva dana i da će za to vreme biti organizovano više sastanaka.

Sjedinjene Američke države, tvrdeći da njihove tajne službe o tome imaju dokaze, krive sirijski režim Bašara el-Asada za napad hemijskim oružjem u predgrađu Damaska 21. avgusta u kome je po nekim izveštajima poginulo nekoliko stotina ljudi, a po nekim izveštajima više od hiljadu.

Sirijski režim, međutim, negira odgovornost za upotrebu tog oružja tvrdeći da su ga upotrebili upravo pobunjenici.

U međuvremenu, ruska mornarica namerava da pojača svoje prisustvo u Sredozemnom moru, posebno u blizini obale Sirije, na do deset vojnih brodova, saopštio je admiral ruske mornarice Viktor Čirkov.

"Zadatak je jasan - izbeći najmanju pretnju državi. Uobičajeni posao svih flota na svetu jeste da budu u oblastima, gde su pojačane tenzije. Svi će delovati po operativnim komandnim planom u udaljenoj pomorskoj zoni", rekao je admiral Čirkov.

Admiral je istakao da će Rusija jačati svoju Sredozemnu flotu dok ne bude smatralo da je dovoljno za izvršavanje zadatka.

Rusija je 2012. godine počela jačanje vojnih snaga u Sredozemlju, a u decembru prošle godine mornarica je uspostavila konstantno prisustvo u istočnom delu Sredozemnog mora.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

xy

Rusija sa Putinom na celu zeli da se vrati u velikom stilu, SAD se to ne dopada, a Sirija samo sluzi za prepucavanje. Na kraju krajeva ipak navijam za Ruse. Ura za Rusiju, ura za Putina.

special image