Režim sirisjkog predsednika Bašara al Asada tako neće biti označen kao (jedini) krivac za korišćenje zabranjenog oružva ali je Ban istakao da je sirijski lider "počinio mnoge zločine protiv čovečnosti".

Generalni seketar UN je rekao da se pravdi moraju privesti odgovorni kad rat u Siriji bude završen jer je 1.400 ljudi ubijeno u napadu hemijskim oružjem u pregrađu Damaska 21. avgusta.

Šef istražnog tima UN Ake Selstrom u ponedeljak bi trebalo da Banu preda izveštaj o upotrebi hemijskog oružja.

Pre izveštaja o hemijskom oružju stižu i drugi od izveštača UN, doduše ne direktno sa terena.

U jednom od njih izveštači kažu da snage sirijske vlade bombarduju i granatiraju bolnice u oblastima pod kontrolom pobunjenika kako bi sprečile da se bolesnima i ranjenima ukaže medicinska pomoć, što su dela koja predstavljaju ratne zločine.

Borci lojalni predsedniku Bašaru al-Asadu namerno uskraćuju medicinsku pomoć ljudima, kažu istražitelji u svom izveštaju, ali navode i da su se bolnice našle i na meti napada snaga pobunjenika.

Napadi su, kako se kaže, počeli kada je nasilje preraslo u sirijski građanski rat početkom 2012. godinem, a nastavljeni su i dalje, prenosi Rojters.

Ni Asadove ni pobunjeničke snage nisu reagovale na ove navode istražitelja o kojima će se u ponedeljak razgovarati pred Savetom UN za ljudska prava u Ženevi.

U izveštaju se kaže da je sirijska vojska zauzela bolnice koje koristi kao bazu za snajpere, tenkove i vojnike, dok se vozači hitne pomoći, sestre i doktori napadaju, hapse, muče ili likvidiraju čime se na "podmukao način" krši međunarodno pravo.

"Namerno usmeravanje napada na bolnice i ustanove u kojima su bolesni i ranjeni kao i na medicinske centre koji su obeleženi znakovima Crvenog krsta ili Crvenog polumeseca predstavlja ratni zločin u ne-međunarodnom oružanom sukobu", navode nezavisni istražitelji koristeći pravni termin za građanski rat.

U izveštaju se pominje i nekoliko primera, kao što je slučaj vojne bolnice u Mezu u Damasku gde su pacijenti  prebijani ili su po njihovim telima gašene cigarete ili su mučeni do smrti.

Navodi se i da su bolnice u Homsu, Alepu, Damasku, Deri i Latakiji granatirale ili bombardovale vladine snage.

Snage bezbednosti su zauzele Nacionalnu bolnicu u gradu Dera sa čijeg krova su snajperima pucali na bolesne ili ranjene koji su hteli da uđu u bolnicu, a i poljske bolnice u istom gradu su godine pod stalnim granatiranjem u kojima ginu i doktori i pacijenti.

"Ako se takvi napadi nastave, poljske bolnice će biti sravnjene sa zemljom, a lekari će morati da pomažu bolesnima u podrumima kuća", upozorava izveštaj.

Timu od 20 stručnjaka za ljudska prava na čelu sa Brazilcem Paulom Pinjeirom nije bilo dozvoljeno da uđe u Siriju, ali su oni razgovarali sa više od 2.000 sirijskih izbeglica, dezertera, bivših pacijenata i zdravstvenim službenicima u susednim zemljama tokom poslednje dve godine.

Stručnjaci su takođe analizirali fotografije, satelitske snimke i forenzičke i medicinske izveštaje kako bi dokumentovali zlodela za eventualne buduće sudske procese.