![](/img/placeholders/placeholder-mondo.png)
Generalni seketar UN je rekao da se pravdi moraju privesti odgovorni kad rat u Siriji bude završen jer je 1.400 ljudi ubijeno u napadu hemijskim oružjem u pregrađu Damaska 21. avgusta.
Šef istražnog tima UN Ake Selstrom u ponedeljak bi trebalo da Banu preda izveštaj o upotrebi hemijskog oružja.
Pre izveštaja o hemijskom oružju stižu i drugi od izveštača UN, doduše ne direktno sa terena.
U jednom od njih izveštači kažu da snage sirijske vlade bombarduju i granatiraju bolnice u oblastima pod kontrolom pobunjenika kako bi sprečile da se bolesnima i ranjenima ukaže medicinska pomoć, što su dela koja predstavljaju ratne zločine.
Borci lojalni predsedniku Bašaru al-Asadu namerno uskraćuju medicinsku pomoć ljudima, kažu istražitelji u svom izveštaju, ali navode i da su se bolnice našle i na meti napada snaga pobunjenika.
Napadi su, kako se kaže, počeli kada je nasilje preraslo u sirijski građanski rat početkom 2012. godinem, a nastavljeni su i dalje, prenosi Rojters.
Ni Asadove ni pobunjeničke snage nisu reagovale na ove navode istražitelja o kojima će se u ponedeljak razgovarati pred Savetom UN za ljudska prava u Ženevi.
U izveštaju se kaže da je sirijska vojska zauzela bolnice koje koristi kao bazu za snajpere, tenkove i vojnike, dok se vozači hitne pomoći, sestre i doktori napadaju, hapse, muče ili likvidiraju čime se na "podmukao način" krši međunarodno pravo.
"Namerno usmeravanje napada na bolnice i ustanove u kojima su bolesni i ranjeni kao i na medicinske centre koji su obeleženi znakovima Crvenog krsta ili Crvenog polumeseca predstavlja ratni zločin u ne-međunarodnom oružanom sukobu", navode nezavisni istražitelji koristeći pravni termin za građanski rat.
U izveštaju se pominje i nekoliko primera, kao što je slučaj vojne bolnice u Mezu u Damasku gde su pacijenti prebijani ili su po njihovim telima gašene cigarete ili su mučeni do smrti.
Navodi se i da su bolnice u Homsu, Alepu, Damasku, Deri i Latakiji granatirale ili bombardovale vladine snage.
Snage bezbednosti su zauzele Nacionalnu bolnicu u gradu Dera sa čijeg krova su snajperima pucali na bolesne ili ranjene koji su hteli da uđu u bolnicu, a i poljske bolnice u istom gradu su godine pod stalnim granatiranjem u kojima ginu i doktori i pacijenti.
Timu od 20 stručnjaka za ljudska prava na čelu sa Brazilcem Paulom Pinjeirom nije bilo dozvoljeno da uđe u Siriju, ali su oni razgovarali sa više od 2.000 sirijskih izbeglica, dezertera, bivših pacijenata i zdravstvenim službenicima u susednim zemljama tokom poslednje dve godine.
Stručnjaci su takođe analizirali fotografije, satelitske snimke i forenzičke i medicinske izveštaje kako bi dokumentovali zlodela za eventualne buduće sudske procese.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Manje smo kukali, ružno je da se tako omalovažava": Zvezdin MVP Filip Petrušev traži više poštovanja
"Kukanje i plakanje pre utakmice, opet će skretati pažnju sa ovoga": Nedović rekao samo jedno posle derbija