• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Turci SAD-u: Žao nam je, Kinezi daju više raketa

Izvor Tanjug

Turska se danas pravdala ljutom savezniku zbog toga što je odlučila da uđe u pregovore s Kinom o nabavci dalekometnih protivraketnih sistema.

Ankara je takođe stavila do znanja da nikakav posao još nije dogovoren ali da su "Kinezi dali najbolju ponudu".

Kineski proizvođač sistema saglasio se o zajedničkoj proizvodnji s Turskom, pojasnio je ministar odbrane Ismet Jilmaz listu Vatan.

Predstavnik ministarstva spoljnih poslova Levent Gumrukču rekao je da će razgovori s kineskom kompanijom uskoro početi, ali je jasno stavio do znanja da je proces izbora još u toku.

"Proces izbora još nije završen", rekao je on, a preneo AFP.

U zvaničnom saopštenju prošle nedelje, Turska je rekla da je "odlučila da počne razgovore s kompanijom CPMIEC iz Kine o zajedničkoj proizvodnji sistema i njegovih raketa u Turskoj".

Kineska kompanija CPMIEC pobedila je na tenderu u konkurenciji s američkom zajedničkom ponudom firmi Rejtion i Lokid Martin, ruskim Rosoboroneksportom, i italijansko-francuskim konzorcijumom Eurosamrs.

Originalni ugovor je vrednosti oko četiri milijarde dolara, ali je Kina navodno dala mnogo nižu ponudu od tri milijarde, objavila je turska štampa.

Turska porudžbina kineskih raketnih sistema je veliki proboj za Kinu u pokušajima da postane svetski prodavac najmodernijeg naoružanja, čak i ako protivljenja od strane Vašingtona i NATO prete da ponište dogovor.

Vašington je naime panično reagovao na vest da je Ankara izabrala kinesku firmu da s njom izradi vazdušni sistem odbrane i protivraketni sistem, iako je ona pod sankcijama SAD zbog prodaje oružja Iranu i Siriji.

Turski ministar je rekao da je Turska tražila zajedničku proizvodnju i prenos tehnologije. "Ukoliko druge zemlje ne mogu da nam to garantuju, onda se okrećemo onima koji to mogu", rekao je on.

Članica NATO, Turska je ključni regionalni savzenik SAD i trenutno ima američke raketne sistema Patriot raspoređene na svojoj granici prema Siriji.

Turska želi da izgradi vlastitu vazdušnu odbranu velikog dometa i protivraketne sisteme sposobne da se suprostave neprijateljskim avionima i raketama.

NATO je takođe izrazio zabrinutost oko mogućeg problema kompatibilnosti kineskog sistema sa drugima koji se koriste u savezu.

Jilmaz je, međutim, odbacio njihovu zabrinutost rekavši da "nema problema na tom frontu".

Ministarstvo spoljnih poslova je potvrdilo da je Turska u razgovorima sa predstavnicima NATO poslednjih nekoliko dana, a Gumrukču je rekao da je razmena mišljenja sa NATO saveznicima "potpuno prirodna".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image