OEBS navodi brojne probleme kao što su ograničavanje slobode izražavanja, okupljanja i udruživanja što nije dovelo do ravnopravnih uslova za predsedničke kandidate.

OEBS je u saopštenju naveo da su izbornu kampanju obeležili zaplašivanje kandidata i glasača i restriktivno medijsko okruženje.

Takođe, kaže se u izveštaju OEBS-a, registrovano je puno problema i na sam dan glasanja a Azerbejdžan nije u potpunosti ispunio svoja zalaganja data OEBS-u da će održati prave i demokratske izbore.

"Veoma sam zadovoljan dobrom organizacijom izbora i velikim brojem kandidata koji su učestvovali, kao i mirnom atmosferom na dan izbora. Na žalost, moramo da ukažemo i na nedostatke u oblastima kao što je prebrojavanje glasova i nadam se da će vlasti Azerbejdžana učiniti prave napore da u tim segmentima ispune obećanja data OEBS-u", naveo je Mišel Voazan, specijalni koordinator koji je predvodio posmatračku misiju OEBS-a na izborima u Azerbejdžanbu.

Za izbore je, napominje OEBS u izveštaju koji je dostavio medijima, bilo registrovano 10 kandidata, dok je njih četvoro odbijeno zbog nedovoljnog broja potpisa. Pored toga, vlasti su odobrile samo 152 mesta za izborne skupove tako da je to ograničilo slobodu građana na okupljanje.

Pored toga, kandati nisu imali dovoljan pristup medijima.

S druge strane, predsednik Azerbejdžana Ilam Alijev proslavio je danas ubedljivu pobedu na izborima i osvojio treći mandat, dok njegovi protivnici kažu da su izbore obeležile nepravilnosti.

Posle skoro 98 odsto prebrojanih glasova, Alijev je postigao nadmoćnu pobedu na jučerašnjim izborima osvojivši 84,6 odsto glasova, dok je njegov najbliži konkurent daleko iza njega - Džamalu Hasanliji na drugom mestu pripalo je 5,5 odsto glasova, saopštila je danas izborna komisija.

"Predsednički izbori u Azerbejdžanu su bili trijumf demokratije", rekao je Alijev rano jutros u obraćanju naciji preko televizije, preneo je Rojters.

"Činjenica da je glasanje bilo slobodno i transparentno, još jedan je značajan korak ka demokratiji", kazao je Alijev.

Glavni kandidat opozicije, istoričar Džamil Hasanli, dobio je poverenje 5,5 odsto glasača, dok je preostalih osam predsedničkih kandidata osvojilo znatno manje glasova.

Alijev (51) gotovo da nije vodio predizbornu kampanju, odbijajući da se javno eksponira, a opozicija ga optužuje za hapšenje protivnika da bi ih eliminisao na izborima.

On je 2003. nasledio svog oca Hajdara Alijeva na mestu šefa države i već 10 godina se nalazi na njenom čelu.

Džamil Hasanli je danas izjavio da osporava rezultate izbora i da će se žaliti na sudu.

"Sakupili smo mnogo primera kršenja izbornih pravila, registrovano je da su pojedini glasali više puta, da je posmatračima bio zabranjen pristup glasačkim mestima a i policija se mešala u izborni proces", saopštio je on danas.

Hasanli, koji je ranije optužio Alijeva za veliku korupciju, rekao je uoči izbora da će, ukoliko bude izabran, s mesta predsednika otići posle dve godine i uvesti parlamentarni sistem.