OPCW, organizacija koja je danas dobila Nobelovu nagradu za mir, i UN već su rasporedile tim od 60 eksperata i pomoćnog osoblja u Siriji koji rade na uništavanju objekata za proizvodnju sirijskog hemijskog oružja.

"Savet bezbednosti odobrava uspostavljanje zajedničke misije UN i OPCW" sa ciljem uništenja hemijskog oružja u Siriji", kaže se u pismu koje je SBUN poslao generalnom sekretaru Ban Ki Munu kao odgovor na njegov predlog.

U nacrtu plana Ban je naveo je da je za operaciju uništavanja sarina, iperita i ostalog hemijskog oružja do sredine 2014. godine potrebno stotinak eksperata, ali je i upozorio da će misija raditi u stalnoj opasnosti jer u Siriji besni rat koji je već odneo 100.000 života.

Tim je "postigao značajan napredak u proveri informacija prikupljenih od sirijskih vlasti. Posle 10 dana operacija na terenu, timovi su proverili tri lokacije i planiraju dalje posete", navodi se u saopštenju.

"Pošto je OPCW dobila od Sirije početnu i dodatnu informaciju o programu nuklearnog naoružanja, još jedan tim sada proverava tu informaciju. Ekipa, takođe, nadgleda uništavanje nekih od skladišta i opreme za proizvodnju hemijskog oružja koje vrše sirijske vlasti", dodaju UN.

Sirija je pristala da bude uništen njen arsenal hemijskog oružja u skladu sa Rezolucijom UN i američko-ruskim sporazumom, a dogovor sa Damaskom postignut je pošto je Vašington zapretio vojnom akcijom protiv Sirije kao odgovor na napad hemijskim oružjem u blizini prestonice 21. avgusta, za koji se optužuju vladine vojne snage, podseća francuska agencija.

Generalni sekretar UN očekuje da će se ubrzo imenovati šef zajedničke misije koja će imati baze u Damasku i na Kipru.