• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

G8: Africi pomoć, Iranu upozorenje

Lideri G8 odobrili su danas finansijsku pomoć Africi u iznosu od 60 milijardi dolara, za borbu protiv side, malarije i tuberkuloze, i upozorili Iran zbog razvoja nuklearnog programa.

Lideri G8 odobrili su danas finansijsku pomoć Africi u iznosu od 60 milijardi dolara, za borbu protiv side, malarije i tuberkuloze, i upozorili Iran zbog razvoja nuklearnog programa.

Mere koje će uslediti ukoliko Iran odbije da obustavi program obogaćivanja uranijuma biće znak Savetu bezbednosti UN da razmotri uvodjenje trećeg kruga sankcija, prenosi AP.

Najznačajniji dogovor samita G-8, praćenog demonstracijama protivnika globalizacije, je kompromis o zaštiti klime.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je objasnila da sve članice G-8 žele da ''ozbiljno razmotre" mogućnost da do 2050. godine prepolove emisiju štetnih gasova u atmosferu i da UN moraju biti forum, pod čijim okriljem treba da se vode pregovori o zaštiti klime.

Lideri G-8 su deklaraciji ukazali na potrebu borbe protiv terorizma koji je ''najteža pretnja svetskom miru i medjunarodnoj sigurnosti, životu i ljudskim pravima'' i izrazli veliku zabrinutost zbog sve veće zloupotrebe interneta i informatičke tehnologije.

Na samitu je zatraženo od Severne Koreje da hitno odustane od nuklearnih proba i da prekine sve nuklearne programe. Lideri G-8 su apelovali na "brzu implemetaciju" svih mera o kojima već postoji dogovor učesnica šestočlanih pregovora o severnokorejskom nuklearnom programu - Severne Koreje, Južne Koreje, Kine, Japana, SAD i Rusije.

Svetski lideri su, takodje, osudili nuklearne probe Severne Koreje i dodali da Pjongjang mora da se "uzdrži od novih testiranja i lansiranja". "Osudjujemo nuklearnu probu (Severne Koreje), koja predstavlja jasnu pretnju medjunarodnom miru i bezbednosti", navodi se u saopštenju G-8.

Takodje je zatraženo od vlade u Sudanu da izglasa saglasnost za mirovnu misiju radi rešenja krize u Darfuru.

Lideri G-8 su zaključili zajedničku strategiju u borbi protiv piraterije i založili se za slobodnu investicionu politiku, jer je ona ''odlučujuća za privredni porast, blagostanje i zaposlenost''.

Samit G-8, na kojem je učestvovalo osam svetskih lidera, praćenih sa čak 2.000 savetnika, protekao je uz nevidjene mere bezbednosti.

Osim 16.000 policajaca, što je do sada najveći policijski angažman u posleratnoj istoriji Nemačke, za sigurnost svetskih lidera bila su angažovana ''sva čuda tehnike'' za nadgledanje, praćenje ili snimanje.

Hajligendam, otmeno, idilično letovalište će još i sutra biti ogradjen čeličnom žicom visine 2,5 metra i dužine 12 kilometara koja je štitila svetske moćnike od demonstranata. Čak je i na morskoj obali Hajligendama, ispod vode, bila raširena jedna čelična mreža, duga oko četiri kilometra.

O celokupnom ''doživljaju'' G-8, koji su mnogi stariji političari kritikovali da je izgubio smisao i postao sam sebi svhra radi medijske promocije, izveštavalo je više od 4.500 novinara, a ukupni ''ceh'' za nemačke poreske obveznike je oko 100 miliona evra.

U sukobima kritičara samita i globalizacije sa policijom povredjeno je najmanje 1.000 osoba na obe strane.

Seljacima uništena letina

Nije Bušova "boljka" jedini problem koji muči organizatore samita. Naime, poljoprivredni savez pokrajine Meklenburg - Prednja Pomernija, domaćin samita G-8, zatražio je od vlade kancelara Angele Merkel nadoknadu štete za seljake kojima su demonstranti i policajci, u jurnjavi, pogazili useve.

''Pri zaštiti imovine u Hajligendamu i okolini ispoljene su jasne manjkavosti'', rekao je predsednik Poljoprivrednog saveza pokrajine Meklenburg - Prednja Pomeranija Rajner Titbel, komentarišući zahtev vladi za nadoknadom štete nastale tokom samita G-8, praćenog teškim demonstracijama protivnika globalizacije.

Pogodjeni seljaci se žale da su im žitna polja i prolećni usevi pogaženi za vreme demonstracija, u jurnjavi demonstranata i policije.

Ukupna šteta, pričinjena seljacima za vreme samita G-8 još nije procenjena, a u Poljoprivrednom savezu Meklenburga - Prednje Pomeranije se kaže da su pojedini seljaci oštećeni za više hilljada evra.

Susret na vrhu šefova država ili vlada SAD, Rusije, Kanade, Japana, Velike Britanije, Francuske, Italije i domaćina Nemačke prate demonstracije protivnika globalizacije, na kojima se, samo prošlog vikenda, prema podacima organizatora, okupilo oko 80.000 ljudi.

Nemačka policija je helikopterima prisilila jedan vazdušni balon Grinpisa, medjunarodne organizacije za zaštitu okoline, da se spusti na zemlju, a potom uhapsila oba člana "posade".

''Grinpisovci'' su želeli da u balonu nadlete mesto sastanka G-8, a zatim, da rašire jedan transparent o ''neuspehu samita u pogledu zaštite klime'', ali ih je nemačka policija omela u tom odvažnom poduhvatu.

U spektakularnoj vazdušnoj akciji, koja je trajala manje od 10 minuta, policija je helikopterima 'izazvala vazdušnu struju koja je balon nagnala da aterira.

Balon se spustio u jednom delu Rostoka, nedaleko od mesta susreta šefova država ili vlada G-8.

''Grinpisovci'' su i juče imali okršaj s policijom, kada su gumenim čamcima uplovili u zabranjenu zonu pored obale Hajligendama, gde su ih presreli policijski brodovi i u veoma opasnom manevru, u kojem je par osoba povredjeno, prisilli na povratak.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image