• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bundestag pun žena i matorih činovnika

Izvor Tanjug

U novokonstituisanom Bundestagu, 18. po redu, 36 odsto su žene a prosek starosti predstavnika građana je gotovo 50 godina. Među njih 631 samo je dvoje radnika.

Novi nemački Bundestag sa 631 poslanikom, ima preko 36 odsto ženskih poslanika, što je više nego u prošlom sazivu, a "najženskija" partija je Levica, nastala spajanjem naslednika bivših istočno-nemackcih komunista i WASG stranke.

Levica je opoziciona nemačka partija, omijena naročito među siromašnim i socijalno nižim slojevima nemačkog društva, a takvih u ovo vreme finansijske krize i nije baš malo - čak 56 odsto, od ukupno 64 poslanika ove stranke, čine žene.

Poslanici ove partije su, istovremeno, i najstariji sa prosečno 51 godinom života.

Nešto malo mlađi poslanici su u redovima demohrišćana, čiji je prosek godina 50,3 i koji je, zapravo, muška partija, premda je vodi kancelar Angela Merkel - tu su svega četvrtina poslanika žene.

Najmlađi poslanici su u redovima partije Zeleni i bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU), "sestrinske" partije svenemačke Hrišćansko-demokratske partije (CDU), kancelara Merkelove.

Poslanici Socijaldemokratske partije (SPD) u svakom slučaju su prosek-imaju 50 godina u proseku i 42 odsto poslaničke frakcije čine žene.

Nemački Bundestag, kada je reč o zanimanju poslanika, ima u novom sastavu svega dva radnika - jednog rudara i jednog bravara - što je u poređenju sa šezdesetim godinama prošlog veka, oko deset puta manje.

U Bundestagu ima najviše činovnika, čak 150, pravnici su na drugom mestu i njih ima 117, što je tri puta više nego šezdesetih godina prošlog veka, zatim dolaze pedagozi i učitelji, njih 52, ekonomisti, zanatlije, medicinske sestre i- dvoje studenata.

Nemački poslanici su i migraciono šaroliki - tako da postoje prezimena koja ukazuju na poreklo sa prostora bivše Jugoslavije, uglavnom, Hrvatske, ali tu su i prezimena iz Ukrajine, a najčešće Turske, odakle poreklo vodi i najmlađi novi član Bundestaga, dvadesetšestogodišnji Mahmut Ezdemir (SPD), pravnik iz Duzburga, čiji je, kako navode mediji, poliltički uzor bivši nemački kancelar Gerhard Šreder.

Među onim poslanicima s imenima, koja ne zvuče nemački, nalaze se i Josip Juratović, Irena Mihalić, ali i Cemile Giousouf (CDU) koja kaže da joj poslanički mandat nije "pao s neba" i da se ona, koja ne potiče iz akademske, već iz porodice radnika-gastajbartera, za njega borila i radila.

Među poslanicima migracionog porekla je i Lars Castelluči (SPD), čiji je otac Italijan, kao i Susanna Karawanskij (Levica), poreklom Ukrajinka, koja kaže da se za vreme studija politickcih nauka bavila pitanjem pronalaženja identiteta u postkomunistickcim zemljama.

Po prvi put u nemačkom Bundestagu sedi i jedan poslanik crne boje kože -Karamba Diabu (SPD).

U nemačkom Bundestagu, međutim, po prvi put u posleratnoj istoriji države ne sede liberali, šefa diplomatije Gvide Vestervela, kojima nije uspelo da uđu u Bundestag i dobiju minimalnih pet odsto glasova nemačkih birača.

Povodom konstituisanja nemačkog parlamenta, analitičari ističu da će nova "velika koalicija", o kojoj upravo pregovaraju demohrišćani i socijaldemokrate, raspolagati sa preko 80 odsto poslaničkih mandata.

U opoziciji su partija Zeleni, koju je nekada vodio bivši šef nemačke diplomatije Joška Fišera i partija Levica, obe partije su dobile po nešto više od po osam odsto glasova.

Obe partije, premda se govori o slaboj opozciji, najavljuju da će biti konstruktivna i ozbiljna opozicija.

Kada je reč o ukupnom broju poslanika - na jednoj strani pobednici demohrišćani imaju 311, njihovi budući koalicioni partneri SPD 193, a na drugooj strani su opozicione Levica sa 64 i Zeleni sa 63 poslanika.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image