Levica je opoziciona nemačka partija, omijena naročito među siromašnim i socijalno nižim slojevima nemačkog društva, a takvih u ovo vreme finansijske krize i nije baš malo - čak 56 odsto, od ukupno 64 poslanika ove stranke, čine žene.
Poslanici ove partije su, istovremeno, i najstariji sa prosečno 51 godinom života.
Nešto malo mlađi poslanici su u redovima demohrišćana, čiji je prosek godina 50,3 i koji je, zapravo, muška partija, premda je vodi kancelar Angela Merkel - tu su svega četvrtina poslanika žene.
Najmlađi poslanici su u redovima partije Zeleni i bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU), "sestrinske" partije svenemačke Hrišćansko-demokratske partije (CDU), kancelara Merkelove.
Poslanici Socijaldemokratske partije (SPD) u svakom slučaju su prosek-imaju 50 godina u proseku i 42 odsto poslaničke frakcije čine žene.
Nemački Bundestag, kada je reč o zanimanju poslanika, ima u novom sastavu svega dva radnika - jednog rudara i jednog bravara - što je u poređenju sa šezdesetim godinama prošlog veka, oko deset puta manje.
U Bundestagu ima najviše činovnika, čak 150, pravnici su na drugom mestu i njih ima 117, što je tri puta više nego šezdesetih godina prošlog veka, zatim dolaze pedagozi i učitelji, njih 52, ekonomisti, zanatlije, medicinske sestre i- dvoje studenata.
Nemački poslanici su i migraciono šaroliki - tako da postoje prezimena koja ukazuju na poreklo sa prostora bivše Jugoslavije, uglavnom, Hrvatske, ali tu su i prezimena iz Ukrajine, a najčešće Turske, odakle poreklo vodi i najmlađi novi član Bundestaga, dvadesetšestogodišnji Mahmut Ezdemir (SPD), pravnik iz Duzburga, čiji je, kako navode mediji, poliltički uzor bivši nemački kancelar Gerhard Šreder.
Među onim poslanicima s imenima, koja ne zvuče nemački, nalaze se i Josip Juratović, Irena Mihalić, ali i Cemile Giousouf (CDU) koja kaže da joj poslanički mandat nije "pao s neba" i da se ona, koja ne potiče iz akademske, već iz porodice radnika-gastajbartera, za njega borila i radila.
Među poslanicima migracionog porekla je i Lars Castelluči (SPD), čiji je otac Italijan, kao i Susanna Karawanskij (Levica), poreklom Ukrajinka, koja kaže da se za vreme studija politickcih nauka bavila pitanjem pronalaženja identiteta u postkomunistickcim zemljama.
Po prvi put u nemačkom Bundestagu sedi i jedan poslanik crne boje kože -Karamba Diabu (SPD).
U nemačkom Bundestagu, međutim, po prvi put u posleratnoj istoriji države ne sede liberali, šefa diplomatije Gvide Vestervela, kojima nije uspelo da uđu u Bundestag i dobiju minimalnih pet odsto glasova nemačkih birača.
Povodom konstituisanja nemačkog parlamenta, analitičari ističu da će nova "velika koalicija", o kojoj upravo pregovaraju demohrišćani i socijaldemokrate, raspolagati sa preko 80 odsto poslaničkih mandata.
U opoziciji su partija Zeleni, koju je nekada vodio bivši šef nemačke diplomatije Joška Fišera i partija Levica, obe partije su dobile po nešto više od po osam odsto glasova.
Obe partije, premda se govori o slaboj opozciji, najavljuju da će biti konstruktivna i ozbiljna opozicija.
Kada je reč o ukupnom broju poslanika - na jednoj strani pobednici demohrišćani imaju 311, njihovi budući koalicioni partneri SPD 193, a na drugooj strani su opozicione Levica sa 64 i Zeleni sa 63 poslanika.
Zvezda zgazila rivala i popela se na vrh ABA lige: Zamalo stotka, a crveno-beli igrali u drugoj brzini!
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Tužilaštvo se oglasilo zbog Jovana Mijatovića: Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu