Britanski premijer Dejvid Kameron okupio je na "mini samitu" lidere među kojima su bili i nemačka kancelarka Angela Merkel i italijanski premijer Enriko Leta, i predstavio im plan od 30 tačaka za koji veruje da će obezbediti uštedu više milijardi evra godišnje, prenosi Frans pres.

Skupu nije prisustvovao predsednik Francuske Fransoa Oland, ali su među okupljenima bili predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i brojni poslovni lideri.

Kameron je rekao da primećuje promenu pravca u Briselu u vreme kada se planira smanjenje budžeta EU nakon višegodišnjeg osciliranja od recesije do rasta u državama koje finansiraju blok.

Ključna tačka britanskog plana je energija iz uljnih škriljaca, koja se mahom dobija kontroverznom metodom hidrauličnog lomljenja škriljaca (fraking -ubacivanjem tečnosti pod velikim pritiskom u zemlju), za koju ekološke organizacije navode da ugrožava i prlja vodu i životnu okolinu.

Nafta iz škriljaca radikalno je uticala na globalna energetska tržišta, iako su cene nafte i dalje visoke zbog tenzija na Bliskom istoku.

Škriljci se uveliko eksploatišu u Kanadi, a pogotovo u SAD, gde se smatra da su niske cene prirodnog gasa dale veliki podstrek industrijskoj proizvodnji.

Kameron navodi da je revolucija jeftinog gasa u Americi pomogla toj zemlji da bude konkurentnija.

Zemlje EU su podeljene oko vađenja nafte iz škriljaca, a u nekim od njih, kao što je Francuska, taj proces je zabranjen.