• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Iranci slave zauzimanje ambasade SAD 1979.

Izvor Tanjug

Desetine hiljada demonstranata okupilo se danas ispred bivše američke ambasade u Teheranu da obeleže 34. godišnjicu zauzimanja ambasade SAD posle Islamske revolucije.

Takvi skupovi održavaju se svake godine ispred bivše američke ambasade ali je ove godine jedno od najvećih antiameričkih okupljanja u više godina u znak podrške protivnicima iranskog predsednika Hasana Rohanija i njegovih poteza približavanja Vašingtonu.

Više konzervativnih grupa kao što su Revolucionarna garda pozvale su na proteste u znak suprotstavljanja SAD uprkos pomirljivim potezima prema zapadu od strane umerenog predsednika Hasana Rohanija izabranog

u junu.

Demonstranti su uzvikivali "smrt Americi", nosili lutke koje predstavljaju predsednika SAD Baraka Obame i palili američke i izraelske zastave. Takođe su uzvikivali i "smrt Izraelu".

Više konzeravtivnih istaknutih ličnosti, uključujući vođu islamističke paravojne organizacije Basidži, Mohamada Reze Nagdija, kao i potpredsednke vlade i nekoliko ministara u Rohanijevoj vladi prisustvovali su skupu u Teheranu, prenose mediji.

Demonstracije su održane i u više drugih gradova u zemlji, prema snimcima državne televizije.

U napadu na američku ambasadu u Teheranu 1979. godine zarobljeno je 52 diplomata koji su držani kao taoci 444 dana. Zbog tog slučaja prekinuti su diplomatski odnosi između SAD i Irana.

Zgrada američke ambasade je pretvorena u kulturni centar i muzej u kome prikazani američki "zločini" protiv Irana.

Od izbora u junu predsednik Rohani napravio je više pomirljivih poteza prema zapadnim zemljama, što je naišlo na kritike tvrde struje u zemlji.

U septembru je na marginama Generalne skupštine UN u Njujorku Rohani razgovarao telefonom s predsednikom SAD Barakom Obamom, što je bio prvi kontakt na tako visokom nivou između dve zemlje od Islamske revolucije 1979. godine.

Rohanijevo približavanje Vašingtonu podržava i iranski vrhovni vođa Ajatolah Ali Hamnei ali protivnici toga su izjavili da neće odustati, što može da ukazuje na mogućnost dubljih unutrašnjih raskola u zemlji.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image