Premijer je zatražio da naoružani ekstremisti napuste prestonicu.

"Demonstracije su bile mirne, protest je bio dozvoljen, a zatim su demonstranti napadnuti kada su ušli u Gharghur okrug gde se nalazi sedište milicije", rekao je Zeidan u intervju agenciji Rojters i libijskom televizijskom kanalu Ahrar.

Milicija Misrate otvorila je vatru iz mitraljeza i ručnih bacača po okupljenim demonstrantima ispred sedišta naoružane grupe jedne od onih koji su pomogli u svrgavanju Moamera Gadafija, ali su nastavili da "zveckaju oružjem" i pošto je uspostavljen mir.

Tokom protesta u glavnom gradu Tripoliju okupljeni su samo hteli da iskažu javni gnev protiv naoružanih grupa koje "prete" poslednjih meseci, međutim protest se pretvorio u najgore nasilje u poslednjih nekoliko meseci.

''Svi naoružani ekstremisti treba da napuste Tripoli, bez izuzetka. Postojanje oružja izvan vojske i policije opasno je. Sve oružane grupe treba da napuste Tripoli, bez izuzetka", rekao je Zeidan u prvim komentarima posle najtežih sukoba u glavnom gradu.

Nekoliko sati pošto je naoružanih grupa napalo demonstrante koji su zahtevali raspuštanje takvih grupa, agencija AP navodi da je premijer rekao da su "demonstranti nosili oružje", mada su svedoci tvrdili da je  bilo i nenaoružanih među okupljenima.

"Ne možete otvarati vatru na ljude koji razmenjuju vatru'', rekao je Zeidan i dodao da su demonstranti, pošto je vlada dala dozvolu da drže protest ispred džamije u Tripoliju, oni odšetali do sedišta pobunjeničke grupe - Milicija Misrate koji su otvorili vatru po okupljenima i došlo je do razmene vatre.

Međutim, BBC prenosi lokalne medije koji navode da su žrtve rezultat otvaranja vatre milicije (naoružane grupe) na demonstrante, a ne međusobnog sukoba.

Od pada režima Moamera El-Gadafija 2011. godine, stotine naoružanih grupa, od kojih mnoge plaća vlada, praktično kontrolišu Libiju, i međusobno su podelile zone uticaja.